Červnová vichřice přinesla chrudimským lesům zadlužení

Pardubice - Městské lesy Chrudim čeká zadlužení. Poté, co loni v červnu desítky hektarů stromového porostu zničila vichřice, byla společnost nucena prodávat dřevo pod cenou a zisk z prodeje nepokrývá náklady na obnovu lesa. O půjčku bude zřejmě žádat u města, jakožto vlastníka společnosti, samotná chrudimská radnice však neví, kde finance na podporu lesů sehnat.

„Kvůli kalamitě máme vytěžené dřevo na čtyři roky dopředu. Tím pádem jsou od nynějška zakázané úmyslné těžby,“ popsal důsledky červnové bouře zaměstnanec chrudimských lesů Vendelín Novotný. Zastavení komerční těžby však lesům přináší ztráty další. „Velká část kvalitního dřeva zůstane na palivo, tím pádem je zde problém horšího zpeněžení,“ řekl o větrem pokácených stromech ředitel Městských lesů Chrudim Zdeněk Odvárka.

Podle místostarosty města Petra Řezníčka neumí radnice odhadnout, jak se bude v průběhu letošního roku finanční situace chrudimských lesů vyvíjet, a jaké finance případně z rozpočtu města vyhradit. Zadlužení lesů je ale nevyhnutelné. „Celá škoda představovala částku vyšší než deset milionů korun, a to se musí někde projevit,“ poznamenal chrudimský místostarosta Řezníček. Město zatím doporučuje půjčku ve výši jednoho a půl milionu korun.