Liberecký kraj uvolnil na poplatky 32 milionů

Liberec - Liberečtí krajští zastupitelé dnes většinou hlasů rozhodli uvolnit 32 milionů korun z rozpočtové rezervy pro zdravotnictví na úhradu poplatků za pacienty ve dvou krajských nemocnicích v Liberci a České Lípě a v jejich lékárnách a také v Dětské léčebně ve Cvikově. Úhradu poplatků schválila krajská rada už v lednu, zatím na ni ale neměla k dispozici prostředky. Podle návrhu by měla 19 milionů získat liberecká nemocnice, 11 milionů českolipská a dva miliony léčebna ve Cvikově.

Opoziční Starostové pro Liberecký kraj se dnes pokusili rozhodnutí zvrátit, protože stejně jako zastupitelé ODS považují úhradu poplatků za nespravedlivou a diskriminační vůči velké části obyvatel kraje. Na Jablonecku a Semilsku totiž krajská zdravotnická zařízení nejsou a lidé tam poplatky hradit musí. Vyčleněné prostředky by se podle opozice mohly použít jinde - například v sociální oblasti.

Rozhodnutí kraje hradit poplatky ve zdravotnictví dnes kritizovala i jablonecká senátorka Soňa Paukrtová. Ve svém vystoupení upozornila krajské zastupitele, že úhrada poplatků je obcházením zákona. „Jak můžeme chtít po občanech, aby zákony dodržovali, když orgány, jako je Liberecký kraj, hledají všemožné cesty, jak je obejít,“ řekla ve svém vystoupení Paukrtová.

Pacienti v Libereckém kraji nehradí poplatky od 1. února. Lidé jen podepíší doklad, v němž uznají svůj dluh vůči zdravotnickému zařízení a souhlas s tím, že ho za ně uhradí kraj. Podpisem pacient zároveň souhlasí se zpracováním osobních údajů. Podle informací z nemocnic využívá tuto možnost zhruba polovina pacientů, v lékárnách je to ale až 80 procent klientů. Zatímco v nemocnicích se změna zatím příliš neprojevila, před krajskými lékárnami se tvoří fronty.

Lékárna
Lékárna