Ústí zasáhne tvrději proti dlužníkům

Ústí nad Labem - Další města v Ústeckém kraji zvažují, že si po vzoru Chomutova najmou na vymáhání pokut a místních poplatků exekutory. Má to tak Litvínov a stejným směrem chce jít i Ústí nad Labem. Zatím ale neplánuje, že by dlužníkům sáhnul na sociální dávky. Chomutov si exekucemi kvůli dluhům v řádech stokorun vysloužil kritiku ombudsmana, neziskových organizací i ministra pro lidská práva Kocába.

Třicet miliónů korun dluží Ústečané jen za poplatky za svoz odpadů. Upomínky ani výzvy k zaplacení nepomohly, radnice proto vůči dlužníkům přitvrdí. „Po vyčerpání všech možností jsme rozhodnuti jít až k soudním exekucím,“ naznačuje mluvčí ústeckého magistrátu Milan Knotek.

Z několikasetkorunové pokuty nebo dluhu se tak může po započtení nákladů stát i několik tisíc. Město teď hledá cesty, jak exekuce provádět. Ústí nechce jít cestou radnice v Chomutově, tedy odebíráním peněz po výplatě sociálních dávek. Varuje před ní i ministr pro lidská práva Kocáb i neziskové organizace. „Je to zkouška, zda by tento systém fungoval, a pokud ano, jak by byl aplikovaný v dalších městech. Já to nedoporučuji,“ říká ministr pro lidská práva a národnostní menšiny Michael Kocáb. „Tento postup je obcházením zákona a jeho smyslu. Zákon má chránit existenční minimum rodiny,“ vysvětluje nesouhlas s chomutovskými exekucemi Jan Černý ze společnosti Člověk v tísni.

„Tak radikální přístup jako v Chomutově, to znamená odebírání sociálních dávek, v tuto chvíli nepřipravujeme. Budeme se ale snažit o jiné tvrdé formy,“ upozorňuje Milan Knotek. Ústecká radnice už k exekucím přistoupila u černých pasažérů. A podle města se osvědčily. „Exekutor nám vymohl téměř jeden milion korun, od nového roku mu také dáváme více případů,“ uzavírá Knotek. Exekutoři tak měsíčně navštíví na 250 dlužníků. Černých pasažérů, kteří pokuty neplatí, totiž v Ústí nad Labem stále přibývá.