Cizinci nechtějí z ČR a vyřizují si živnostenské listy

Pardubice - Na Pardubicku se začaly stovky cizinců, hlavně z Vietnamu, ucházet o živnostenský list. Hospodářská krize je připravila o práci, proto hledají nové uplatnění. Vrátit domů se dobrovolně nechtějí. Vládní pobídka v podobě letenky zdarma a příspěvku je nepřesvědčila.

Pardubicko je třetím okresem v zemi co do počtu cizinců, kteří v regionu pracují. Kvůli krizi teď ale firmy propouštějí stovky lidí z Vietnamu, Ukrajiny nebo Mongolska. Většina z nich u nás chce zůstat za každou cenu. Z tohoto důvodu žádají o vydání živnostenského listu. Zkoušejí v Česku podnikat. „Zájem se prudce zvýšil právě v době, kdy začala krize a některé pardubické podniky začaly propouštět,“ konstatuje vedoucí pardubického živnostenského úřadu Rudolf Havlík. „Jednoznačně to chápeme jako snahu zůstat v Česku,“ dodává pardubická radní Štěpánka Fraňková. 

Cizinci, kteří na Pardubicku přišli o práci, odmítají odjet domů. Většinou jsou totiž velmi zadlužení. „Vrátit se zpátky pro ně znamená jít do mnohem horších podmínek,“ říká vedoucí odboru komunitních služeb Magistrátu města Pardubic Ivana Liedermanová.  

Jen od začátku roku v Pardubicích o vydání živnostenského listu požádalo přes 700 cizinců z takzvaných třetích zemí. Mají zájem hlavně o volnou živnost. V čem přesně budou podnikat, ale často netuší. Do vládního projektu „Dobrovolné návraty“ se na Pardubicku zapojilo zatím jen 21 cizinců. Drtivá většina Mongolů, Ukrajinců nebo Vietnamců se chce o svou šanci v České republice ještě poprat. Podle všeho bude zřejmě počet žadatelů o živnostenský list už jen klesat.