Budějovická radnice chce oživit sídliště Máj

České Budějovice - Českobudějovická radnice hodlá oživit jednu z největších a zároveň i nejproblémovějších částí města, sídliště Máj. Chce zamezit podobné situaci, jaká nastala v litvínovském Janově. Projekt za 300 milionů korun ale naráží u místních, kterým se nelíbí například stavba obřích parkovacích domů. Vytvořili proto vlastní sdružení, aby prosadili změny projektu.

Někteří obyvatelé Českých Budějovic chtějí, aby byla pozastavena územní řízení spojená s regenerací sídliště Máj. Sešli se ve škole, kde projektanti představili novou tvář městské části. Helena Kosová z občanského sdružení sídliště Máj se nechala slyšet, že cílem sdružení je zastavit nevratné procesy.

Za největší problém místní považují úbytek zeleně a nedostatek parkovacích míst. Chybí jich tady minimálně 700, se stavbou obřích domů pro auta ale nesouhlasí. Radnice ustoupila, stavbu patrových parkovacích domů z plánu vyškrtla a hledá další řešení, jak informoval primátor Českých Budějovic Juraj Thoma (ODS).

Mezi domy, ve kterých žije téměř 40 tisíc obyvatel, bude vysazeno více zeleně. Náměstkyně primátora Ivana Popelová (ODS) upřesnila, že půjde o 1400 stromů. Přibudou i hřiště. 150 milionů korun půjde na opravy panelových domů, další miliony na oživení areálu bývalých kasáren vedle sídliště. Vznikne tady také centrum pro práci s problémovými skupinami.

Veškeré dohady by podle primátora neměly ohrozit připravovaný projekt Jana Kaplického. Obří koncertní hala vyroste do 4 let v sousedství sídliště.