V Kvildě se bude stavět

Kvilda - Muzeu železné opony v šumavské Kvildě definitivně odzvonilo, projekt za 100 milionů korun tak skončil krachem. Vznikla však úplně nová myšlenka, zástupci obce i správci parku převzali od státu bývalé kasárny pohraničníků a představili plány co s nimi. Bude v nich zázemí pro mladé vědce a exkurze, obec chce stavět bytové domy a parkoviště. V místě, kde pochodovali pohraničníci, vznikne parkoviště pro autobusy. Bude tady ordinace i obchod, psí kotce nahradí obytné domy.

Základní a zároveň i poslední kámen muzea železné opony stojí na radnici, v bývalé rotě se už procházejí noví vlastníci. „Majetek jsme předali správě Šumavy, která určitě využije ten majetek lépe než my,“ prohlásil ředitel Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových Zdeněk Prokopec. O areál, který leží uprostřed Kvildy, se budou starat společně správci parku a obce. Shodně hlásí: dohodli jsme se. „Spolupráce, nezasáhne-li nějaká vyšší moc, je naprosto neohrozitelná,“ potvrdila Zdenka Křenová ze Správy NP Šumava.

Část budov nyní majitelé zdemolují, první přijde na řadu jídelna. „Základy jsou narušené, některé objektů už roky po Kyrillu nemají střechu,“ uvedl starosta Kvildy Václav Vostradovský (nez). Ubytovnu s poškozenou střechou si podle Zdenky Křenové ponechá park: „Chtěli bychom tady vybudovat kombinované návštěvnické vzdělávací centrum.“ To jsou obecní plány, v místě, kde pochodovali pohraničníci, vznikne parkoviště pro autobusy. Bude tady ordinace i obchod, psí kotce nahradí obytné domy. „Na to budou navazovat služby, které tady na Kvilně silně chybí,“ doplnil starosta Vostradovský.

Obě strany se teď snaží sladit projekty, od podzimu potom začnou hledat peníze na výstavbu. Odhadují, že půjde o desítky milionů. „Zaplať Pán Bůh za to. Dvacet let čekat na uskutečnění projektu co s bývalým vojenským areálem je k pláči,“ podotkl ředitel rozvojové agentury Šumava Miloš Picek.

Neúspěšný projekt Muzea železné opony připomíná v těchto místech pouze část Berlínské zdi. Architekti nyní rozhodují, zda ji ponechají stát na místě, nebo zda ji zahrnou do základu nových domů.

/*json*/{"map":{"lat":49.016466,"lng":13.580264,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.016466,"lng":13.580264,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/