Ze sbírky na sochu hradeckého starosty zmizely statisíce

Hradec Králové - Nadační fond, který v Hradci Králové pořádal veřejnou sbírku na pomník prvorepublikového starosty Františka Ulricha, je v likvidaci. Peníze se během osmi let utratily, většinou za administrativu, a na sochu skoro nic nezbylo. Město činnost fondu zastavilo a lidi, kteří peníze do sbírky věnovali, jsou rozčarováni.

Nejprve slíbila hradecká radnice, že postaví sochu starostovi Ulrichovi. Pak vyzvala občany, aby přispěli do sbírky. Na kontě se sešlo téměř šest set tisíc korun. Po osmi letech zbylo na účtu jen devadesát osm tisíc a město poslalo fond do likvidace. „Nadační fond nemohl splnit svůj cíl, tedy vystavět sochu doktoru Ulrichovi na Ulrichově náměstí, protože to památkáři zakázali,“ říká náměstek hradeckého primátora Martin Soukup. „Peníze, které fond vybral v rámci veřejné sbírky, byly použity na uhrazení odměn účastníkům soutěže, na návrh pomníku a na další administrativu spojenou s provozem fondu,“ vypočítává mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.   

Do sbírky přispěli občané i obce, třeba Humburky nebo Zdechovice, firma Jiřího Bojčuka dala sto tisíc, firma Petra Košťála sedmdesát sedm tisíc korun. „Pokud by veškeré finanční prostředky nebyly použity na realizaci sochy, tak bych to považoval za podvod a výsměch všem dárcům,“ neskrývá rozčarování podnikatel a dárce Petr Košťál. „Moc se mi to nelíbí a také příště žádné peníze na takové akce nedám,“ zdůrazňuje dárce Jiří Bojčuk.  

Náměstek Soukup slibuje, že utracené peníze dárců do projektu vrátí radnice ze svého a že socha starosty Ulricha bude ve městě stát. „Předběžná dohoda s památkáři a s architekty je taková, že to musí být figurální pomník,“ připomíná Martin Soukup.  

František Ulrich byl starostou Hradce pětatřicet let na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Město za jeho starostování zažilo velkolepý rozvoj. Radnice proto dala veřejnosti další slib. Podle náměstka Soukupa postaví pomník starostovi Ulrichovi do konce roku 2010.