Vedení kraje hledá úspory na přestavbu pardubické reálky

Pardubice - Budova bývalé vyšší reálné školy v centru Pardubic je pro krajské zastupitelstvo již po několik let problematickým objektem. Léta je totiž nevyužívaná a v současnosti se nachází v havarijním stavu. O její rekonstrukci se vedly dlouholeté spory. S novým vedením kraje podle všeho nedojde k výraznému zlepšení. Když se bývalé vedení konečně pustilo do rekonstrukce stavby, s příchodem sociálních demokratů došlo opět k zastavení. Z bývalé reálky se za 222 milionů mělo stát sídlo pro úředníky, rada v čele s hejtmanem Radkem Martínkem však původně zamýšlenou investici považuje za předraženou a hledá všemožné úspory. Pro neshody stavební práce již od listopadu stojí.

Podle pardubického hejtmana má kraj již připravený nový rozpis investice, který bude v nejbližších dnech podepsán. V ideálním případě by tak přestavba mohla začít ještě v březnu. Zrekonstruovaná budova tak bude hostit kancelářské prostory, zasedací sál a pracoviště Czech Pointu. Bývalá politická reprezentace kraje však názory o předražení kraje odmítá. „Doufám, že budeme jako opozice seznámeni, kde se ušetřilo a na úkor čeho. Ušetřit se dá vždycky. Já mám však obavy, aby to nebylo na úkor celé myšlenky,“ vyjádřil bývalý hejtman Ivo Toman.

Kvůli oplocenému staveništi, nepříjemně situovaném ve frekventované části města, trpí především místní občané. Vadí jim hlavně kličkování mezi auty. Celkové úspory by se podle předběžných informací mohly vyšplhat k 50 milionům. Definitivní výše úspory však zatím není schválená. Ať už dopadnou pardubické rozepře jakkoliv, rekonstrukce bude hotova nejdříve v příštím roce.