Veselí nad Lužnicí stále není chráněno před povodněmi

Veselí nad Lužnicí - Město Veselí nad Lužnicí není ani po sedmi letech od ničivých povodní nijak chráněno před velkou vodou. Na chybějící protipovodňová opatření poukazují místní a chtějí, aby s tím město něco udělalo. Povodeň v roce 2002 tady způsobila škodu za 890 milionů korun. Velká voda přišla i před třemi lety. Město ohrožují dvě řeky - Lužnice a Nežárka. Protipovodňová opatření potřebují obě.

Starosta Veselí nad Lužnicí Jaromír Novák (ČSSD) připomněl povodeň z roku 2006, kdy koncem března teploty dosáhly až 20 °C. I letos mají lidé z řek obavy. Každý den sledují, jak hladiny kolísají. Město není dodnes před velkou vodou chráněné. Místní po stavbě protipovodňových hrází a úpravě koryt řek volají už několik let. Starosta teď čeká, zda stát poskytne finanční prostředky.

Městu chybí peníze

Hlavním důvodem chybějících protipovodňových opatření jsou peníze. Podle propočtů si jejich stavba vyžádá kolem 180 milionů korun a takovou částku město nemá. O peníze už druhým rokem žádá ministerstvo zemědělství. Mluvčí ministerstva zemědělství Petr Vorlíček se nechal slyšet, že ministr zemědělství by měl smlouvu o poskytnutí dotace pro Veselí nad Lužnicí podepsat v nejbližších dnech.

Stát na ochranu před velkou vodou poskytl obcím na jihu Čech již desítky milionů korun. Zpevnění hrází se dočkal například rybník Rožmberk, který je obrovskou zásobárnou vody. V rámci projektu splavňování Vltavy se prohlubuje koryto řeky v Českých Budějovicích. Odbahnila se řada menších i větších rybníků, které v době povodní nestačily vodu pojmout, a ta se pak objevila v místech, kde by ji nikdo nečekal. Stále je ještě ale hodně míst, kde protipovodňová opatření chybí.

Pokud ministerstvo 180milionovou částku městu schválí, výstavba protipovodňového opatření tu začne letos.

/*json*/{"map":{"lat":49.1098377905,"lng":14.6118164062,"zoom":10,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":49.190679259307,"lng":14.703826904297,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/