Úhonice prodávají kus obecní cesty, lidé jsou proti

Praha - Zastupitelé v Úhonicích schválili, že společnosti ČEZ odprodají hektar obecní cesty. Místní obyvatelé se ale bojí, že prý potom nebudou mít šanci dostat se ke svým pozemkům. Také jim nejsou jasné podmínky transakce. Ani obec totiž údajně stále neví, kolik peněz od společnosti ČEZ získá.

Na minulém jednání úhoničtí zastupitelé prodej sice zamítli, teď ale změnili názor. 11 000 metrů čtverečních obecních pozemků se nakonec přece jen prodá, projevila o ně totiž zájem společnost ČEZ. Společnost tvrdí, že více než hektarový pozemek potřebuje k výstavbě transformovny. Ta by sice měla stát v sousední obci, přístupovou cestu k ní chce ale ČEZ vést právě přes Úhonice.

Obyvatelům Úhonic se však transakce zdá podezřelá. Na zastupitelstvu se kolem prodeje strhla bouřlivá diskuze. Lidé se navíc bojí, že až se obecní cesta prodá, ztratí přístup ke svým pozemkům. „Nikde není řečeno, za jakých podmínek se dostanu na svůj pozemek,“ říká místní obyvatel Zdeněk Belušík. „My se na pozemek dostaneme jedině z cesty, co prý chtějí prodat. Obec s námi nejednala, vůbec nevíme, kudy se tam dostaneme,“ konstatuje znepokojeně další z místních Petr Kučera. „Skupina ČEZ se vždycky chová jako dobrý partner v místech, kde působí. S lidmi v lokalitách spolupracujeme dobře,“ informuje mluvčí ČEZ Martin Pavlíček.  

A přestože i starosta slibuje, že věcná břemena budou ve smlouvě ošetřena, zatím není ani schopen říct, kolik peněz vlastně obec od kupujícího získá. „Pro obec je přínosná každá koruna. I kdyby to bylo pět milionů, tak by to bylo dobré,“ vysvětluje starosta Úhonic Jaroslav Slaboch.  

Ještě na minulém jednání ale zastupitelé mluvili o částce tři tisíce korun za metr čtvereční, tedy o celkovém zisku třicet tři milionů korun. „Cena podléhá obchodnímu tajemství, takže to nejsem oprávněn komentovat,“ odmítá potvrdit informace o kupní ceně Martin Pavlíček.

Ačkoliv zastupitelé občany ujišťovali, že se společností ČEZ ještě povedou o podmínkách prodeje jednání, podle informací, které ČT získala z vedení společnosti, je kupní smlouva už připravená.