Novela zákona pomůže školám s malým počtem žáků

Tábor - Novela školského zákona, která se týká zrušení limitu pro minimální počet žáků, ulevila většině menších venkovských škol. Díky tomu tak nemusejí od příštího roku žádat ministerstvo o výjimky. Pro obce se však nic nemění. Pokud budou chtít školu udržet, provoz budou muset doplatit.

Situace v Borotíně na Táborsku, který má ve své správě jak školské, tak předškolské zařízení, je taková, že na základní škole je nedostatek dětí, zatímco v mateřské je jich příliš mnoho. Vedení školy shání děti kde se dá. ''Podařilo se nám sehnat automobil a máme nabídku pro rodiče z mimospádových obcí, že děti bude zadarmo dovážet," říká ředitel borotínské základní školy Josef Kubeš.

Škola prý bude stát obec jenom na podlimitní žáky přes půl druhého milionu korun. O existenci škol budou od příštího školního roku rozhodovat samy obce. Většina z nich si ale nedovede představit, že by je musela zavřít. Novela se podle starosty Borotína Antonína Brože obce nedotkne, na provoz školy bude dál platit.

Nedostatek dětí na školách trápí většinu menších jihočeských obcí

Stejně jsou na tom i v Ratibořských Horách. Škola by tu už příští rok výjimku nedostala a druhý stupeň by musel skončit. Novela školského zákona přišla podle vedení školy v pravý čas. Ředitelka ZŠ Ratibořské Hory si myslí, že novela umožňuje škole pokračovat v tom rozsahu, v jakém ji mají.

S nedostatkem dětí na základních školách se potýká většina menších jihočeských obcí. Některé ale část peněz vyčleněných pro školská zařízení ušetří. Jihočeský kraj letos na opravu budov a vybavení tříd uvolní ze svého rozpočtu 19 milionů korun.

Děti ve škole
Děti ve škole