Dva muži z Třeboně dostali medaile za záchranu tonoucích

Třeboň - Medaile za záchranu dvou lidských životů dostali Štěpán Bzonek a Petr Hlaváček z Třeboně. Letos v lednu skočili do rybníka pro tonoucí bruslaře. Ti v tu chvíli bojovali o holý život, v ledové vodě byli desítky minut. Letos bohužel nebyli jediní. V tomto směru patřila bruslařská sezona podle jihočeských hasičů k naprosto výjimečným. Z vody zachraňovali již 9 lidí. Jeden muž pod ledem utonul.

Je 2. ledna 2009, led uprostřed Opatovického rybníka u Třeboně je slabý a praská. Bortí se pod mladou bruslařkou, 30 minut bojuje v chladné vodě o život a teprve pak ze břehu přichází záchrana. Po ledu sunou dva záchranáři loď až k dívce, která se začíná nořit pod hladinu. Potápějící se bruslařku se jim daří zachytit a vytáhnout.

Zachránce Petr Hlaváček popsal, že dívka byla tak promrzlá, že už nejevila známky žádné paniky. Druhý bruslař ležel vedle díry. Z vody se dokázal dostat sám, tady ho ale opustily síly. Vrtulník bruslaře transportoval do nemocnice, oba přežili. Policista a řezbář převzali za svůj skutek medaile za statečnost.

Zástupce Cizinecké a pohraniční policie Gustav Rosenzweig se nechal slyšet, že tímto oceněním se nemůže pochlubit mnoho lidí. Podle hasičů byla letošní bruslařská sezona zcela výjimečná, jak potvrdila mluvčí Hasičského záchranného sboru Jihočeského kraje Nicole Hovorková.

Oba bruslaři svým zachráncům už osobně poděkovali. Žádost o rozhovor odmítli s tím, že o žádnou publicitu nestojí.

/*json*/{"map":{"lat":49.0009429832,"lng":14.761505127,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":48.9860752066,"lng":14.772148132324,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/