Dolétnou papírové vlaštovky až na MS do Salcburku?

Pardubice - V aule pardubické univerzity dnes létaly papírové vlaštovky. Nejednalo se jen o rozmar studentů, ale o první kvalifikaci na mistrovství světa v této neobvyklé disciplíně. Finále bude v květnu v rakouském Salcburku. Do té doby budou soutěžící usilovat v náročné kvalifikaci o co nejlepší výsledky, jež je posunou až k účasti na MS.

Papírové vlaštovky všech možných tvarů a velikostí dnes skládali studenti pardubické univerzity. Samotná soutěž těchto výtvorů se potom skládala ze tří různých disciplín. „Bude se hodnotit délka letu, doba letu a kreativita. Kreativitu hodnotí porota, která bude složena ze tří členů, kteří mohou udělit od jednoho do deseti bodů,“ přibližuje pravidla soutěže spolupořadatel akce Josef Ulrich.

Zatímco některé papírové vlaštovky dopadly k zemi po několika desítkách centimetrů, jiné se podařilo jejich majitelům hodit až do vzdálenosti 12,5 metrů. „Jeden model jsem vyrobil pro let na dálku. Má lepší aerodynamiku a lépe létá. Ten druhý model má lepší nosnou plochu, takže by měl letět pomaleji ale déle,“ prozrazuje taktiku soutěžící Pavel Šálek.    

Rekord v hodu papírovou vlaštovkou do dálky drží Američan Stephen Krieger. Má hodnotu 63,19 m. Kvalifikace v hodu papírovou vlaštovkou budou pokračovat i v dalších městech. Soutěž potom vyvrcholí v květnu v Rakousku. „Mistrovství světa bude v květnu v rakouském Salcburku. Tohoto mistrovství světa se účastní 85 zemí,“ říká spoluorganizátor akce Ondřej Fiala.  

Světové finále v hodu papírovou vlaštovkou je ale daleko. Ještě před tím musí organizátoři soutěže vybrat 19. března české reprezentanty.