Skleněná krása z Nového Boru je v ohrožení

Nový Bor - Radnici v Novém Boru netrápí jen osud zaměstnanců tamního Crystalexu. Bojí se také o sbírku moderního skla, která tam vznikla. Soud příští týden s největší pravděpodobností vyhlásí na Crystalex konkurz. Sklárny jsou totiž na prodej a zatím není jisté, zda budou mít kupci nějaké závazky ohledně sbírky. Podle odborníků má světový význam a mnohamilionovou hodnotu.

Místostarosta Nového Boru Stanislav Valdman (ČSSD) informoval, že osud sbírky leží v rukou konkurzní správkyně, protože je součástí konkurzní podstaty, což potvrdil i mediální zástupce společnosti Crystalex Marek Pražák. Sbírka vznikala během pravidelných sklářských sympozií v Crystalexu, který ji vlastní. Cenná je tím, že dokládá vývoj moderního skla za posledních bezmála třicet let.

Ředitelka Sklářského muzea Nový Bor Petra Ajšmanová se vyjádřila, že sbírka je unikátní v celosvětovém měřítku. Stanislav Valdman je toho názoru, že galeristé a soukromí sběratelé skla by sbírku bez problémů koupili. V Novém Boru odhadují její cenu v řádu desítek milionů korun. Ochranu by sbírce poskytlo prohlášení kulturní památkou. Protože ale přesná cena sbírky není známa, zatím k tomu nedošlo. 

Zachránit sbírku se snaží i náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Lidie Vajnerová (SOS). Novoborská radnice převzala iniciativu také v případě sklářského sympozia, které Crystalex pořádal. Protože chce udržet sklářskou tradici ve městě všemi prostředky, uspořádá ho sama.

/*json*/{"map":{"lat":50.7989914115,"lng":14.6145629883,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/