Jablonečtí radní vytáhli proti holubům

Jablonec nad Nisou - Jablonecká radnice se po třech letech znovu rozhodla pro plošnou likvidaci holubů. Ochránci zvířat jsou ale proti. Holubi prý ve městě přemnožení nejsou. Zdá se jim podezřelý i výběr firmy, která má ptáky vybít.

Jablonecká radnice tvrdí, že se množí stížnosti lidí na holuby. Ti přenášejí velké množství nemocí a jsou zdrojem agresivních alergenů. Město proto schválilo plošný odchyt a následné zadušení ptáků kysličníkem uhličitým. Podle ochránců zvířat je ale holubů ve městě málo. Kamera ČT také žádná hejna nezachytila. „Pokud hledají holubi potravu, tak se pohybují až patnáct kilometrů od svých hnízdišť,“ vysvětluje jejich momentální nepřítomnost ve městě likvidátor holubů z firmy Tuty Jiří Tymich. „Domníváme se, že holubů v Jablonci není tolik, aby se museli hubit,“ domnívá se Dagmar Kubištová z jablonecké Ligy na ochranu zvířat.  

Likvidaci holubů bude provádět stejná firma, která předtím monitorovala, kolik opeřenců ve městě je. A to přijde ochráncům zvířat podezřelé. Společnost nejprve zjistí, že holubi jsou přemnožení, a pak sama získá zakázku na likvidaci. „Trochu mě zarazilo, že firma, která z toho má profit, tak dělá monitoring,“ říká Dagmar Kubištová. „Není to rozhodně v rozporu se zákonem. Tato firma byla vybrána také proto, že zná nejlépe místní terén,“ odmítá podezření mluvčí Městského úřadu v Jablonci nad Nisou Jana Fričová. „Reagujeme na stížnosti lidí, kteří mají například trus na parapetech. Ten může být zdrojem různých nákaz,“ vysvětluje Jiří Tymich.

Naopak v sousedním Liberci problém s holuby nemají. V ulicích jich létá zhruba sedm set. Naposledy tu přitom zasahovali do jejich populace před deseti lety. „Vysadili jsme dva páry dravců, kteří částečně zlikvidovali holubí populaci,“ říká mluvčí Městského úřadu v Liberci Martin Korych.  

Protesty ochránců zvířat proti plošnému odchytu holubů v Jablonci nad Nisou však nemají žádný smysl. Radnice likvidaci stejně zahájí, a to na konci příštího týdne. Ochránci zvířat kritizují odchyt a následnou likvidaci holubů dlouhodobě. Podle nich by se měla města zaměřit především na prevenci, například zamezovat holubům hnízdit.

/*json*/{"map":{"lat":50.724899,"lng":15.169326,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.724899,"lng":15.169326,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/