Vznikne v Karlových Varech čtvrť typu La Défense?

Karlovy Vary - Rozsáhlé pozemky ve velmi zanedbaném stavu v centru Karlových Varů by se měly postupně proměnit v obchodní a pěší zónu. Ve spolupráci s městem ji vybuduje soukromá firma, která v lokalitě dolního nádraží koupila pozemky od Českých drah. Obnova celé oblasti bude trvat několik let a vyžádá si finanční náklady v řádu miliard korun.

Nová pěší zóna dlouhá skoro tři kilometry by měla vzniknout na pravém břehu řeky Ohře. Projekt na její výstavbu je součástí revitalizace terminálu dolní nádraží. Obrovské a velmi zanedbané území v centru města patří Českým drahám, které teď pozemky po dohodě s radnicí postupně rozprodávají. „Několikrát jsme žádali České dráhy, aby se mohlo toto území upravit, protože stávající terminál již nesplňuje ten účel,“ uvádí náměstek karlovarského primátora Tomáš Hybner. „Pro České dráhy tato lokalita neměla žádný význam. Byly to pozemky, které jsme pro vlastní činnost nepotřebovali, takže jsme je mohli prodat,“ vysvětluje mluvčí ČD Petr Šťáhlavský. „Čím dříve tato slepá a ohyzdná část Karlových Varů zmizí nebo se zastaví smysluplným projektem, tak tím lépe,“ dodává karlovarský opoziční zastupitel Petr Kulhánek.

Asi třetinu pozemků o rozloze patnácti hektarů už vlastní mezinárodní firma. Kromě promenády tu hodlá postavit i bytové a obchodní budovy. Investovat chce následujících deset let. „Řádově jsou to miliardy korun s tím, že částečně jsou to naše vlastní peníze, částečně bankovní úvěry a většinou také přizveme nějakého investičního partnera,“ vysvětluje generální ředitel firmy Lordship a.s. Martin Pilka.   

V návrhu se počítá i s částečnou demolicí současné budovy nádraží a koleje zmizí v podzemí. O stylu nové zástavby musí rozhodnout zastupitelé. „Návrh by mohl respektovat například tradiční karlovarskou architekturu nebo to bude čtvrť nebo část Karlových Varů typu La Défense. Já osobně se nebráním ani jedné variantě,“ říká Petr Kulhánek.

S územní studií celého prostoru by se zastupitelé měli podrobněji seznámit co nejdřív, aby se k ní mohli vyjádřit už na květnovém jednání.