Hasiči nacvičovali na nebezpečném jezu záchranu tonoucího

Karlovy Vary - Dvě desítky dobrovolných a profesionálních hasičů z Karlovarska dopoledne vyjely na jeden z nejvíce nebezpečných jezů na řece Ohři. Před začátkem vodácké sezony tu nacvičovali záchranu tonoucího. Na vodáky stále vyhledávanější řece už zemřely desítky lidí.

Tuhnický jez v centru Karlových Varů zaměstnává hasiče několikrát do roka. Za posledních patnáct let z něj vytáhli nejméně čtyřicet vodáků, kteří se ho snažili i přes velké nebezpečí sjet. „Podle výšky hladiny vody má jiný vodní válec, takže pokaždé stahuje z jiného místa. Vyskytuje se tam hodně nečistot a nepořádku, proto musíme nacvičit objíždění těch překážek a součinnost jednotky,“ objasňuje cíl cvičení velitel zásahu HZS Karlovy Vary Jiří Buček.

Aby bylo cvičení velmi podobné skutečné události, pomohl karlovarským hasičům kolega z Hořovic, specialista na vodu. Patřičně vybaven skočil přímo pod jez a čekal na záchranu. „Je tam velice silný proud, který se mě snaží stáhnout zpátky pod jez, kde by se to se mnou točilo. Kdyby nepřišla včas záchrana, tak bych se tam asi utopil,“ popisuje situaci „tonoucí“ figurant Hynek Černý.

K profesionálním hasičům se přidali i dobrovolní záchranáři. „Jezdíme a spolupracujeme s nimi. V případě, že by jich bylo málo, tak jsme také vycvičeni na práci na vodě,“ říká velitel sboru dobrovolných hasičů z Tašvic Milan Holý.  

Povodí Ohře se snaží tuhnický jez upravit. Před dvěma roky pod něj umístilo gumové vzpěry, které částečně mění proud vody. Další úpravy dokončí v roce 2010. Jeden z nejnebezpečnějších jezů na Ohři drží i smutné prvenství v počtu obětí. Od začátku devadesátých let tu utonulo asi dvacet lidí.