Rokycanská radnice rekonstruuje školu, zatím za své

Rokycany - Radnice v Rokycanech stále nemůže sehnat dost peněz na rekonstrukci školy. Před dvěma roky ji odborníci uzavřeli kvůli rozsáhlému narušení stavby dřevomorkou. Pro výuku se tak musely najít jiné náhradní prostory. Jako provizorní učebny fungovaly dokonce i salónky zdejšího hotelu. 

Na poškození stavby dřevomorkou přišli na rokycanské základní škole náhodou při běžné kontrole podlah. Verdikt odborníků byl jasný. Je nutné okamžitě vyklidit budovu. „Podařilo se nám najít náhradní prostory v internátu zemědělského učiliště, dvě třídy máme také v hotelových saloncích a nějaké prostory máme i v sokolovně,“ vypočítává místostarosta Rokycan Marie Hlávková.    

Z původního historického objektu školy zbyly jen obvodové zdi a schodiště, rekonstrukce bude stát sto šest milionů korun. Přestože rokycanská radnice v této souvislosti žádala už několikrát o evropské dotace, neuspěla. Dvanácti miliony přispěl stát a pěti miliony kraj. Břímě ve výši devadesát milionů však zůstává na městě. „Zatím máme schodkový rozpočet ve výši sto dvacet sedm milionů korun. Takový schodek jsme nikdy neměli,“ přiznává starosta Rokycan Jan Baloun.  

Rekonstrukce školy zatím pokračuje z městských peněz a radnice trpělivě vyřizuje další žádosti o dotace. Učitelé i žáci už dva roky přežívají v provizorních podmínkách. „Je to náročné, protože jsme rozmístěni po celých Rokycanech,“ říká ředitel školy Josef Baum. „Některé předměty máme až na druhé straně Rokycan,“ popisuje situaci jeden z žáků. „Důležité pomůcky, jako jsou například mapy, máme v kasárnách,“ uvádí učitelka Hana Jedličková. „Dá se to vydržet, ale ne dlouho,“ uzavírá ředitel Josef Baum.

Kvůli výdajům na záchranu školy musela radnice radikálně omezit ostatní investice. Už za rok by se ale mohli kantoři a děti stěhovat do nového.

/*json*/{"map":{"lat":49.742214,"lng":13.594652,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.742214,"lng":13.594652,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/