Policie vyšetřuje kosteleckého úředníka kvůli korupci

Rychnov nad Kněžnou - Rychnovská policie zatkla pracovníka Městského úřadu v Kostelci nad Orlicí na Rychnovsku, kterého podezírá z přijímání úplatků. Starostka Kostelce Ivana Červinková dnes potvrdila, že policie zadržela vedoucího odboru dopravy Milana Furdu. Na podezření upozornila sama radnice. Policisté navíc dodávají, že může být Furda obviněn i dalších dvou trestných činů.

Policie se případem začala zabývat loni v květnu na základě trestního oznámení, jež podalo vedení města. „Úředník bral úplatky systematicky delší dobu. Částky se pohybovaly od 100 do 1000 korun,“ řekla mluvčí policie. Celkovou výši přijatých úplatků policie nesdělila, důkazy získali kriminalisté z odposlechu kanceláře.

Milan Furda údajně přijímal úplatky v souvislosti s převodem vozů na nového majitele při dovozu z ciziny nebo při vyřazení vozu. Úplatek měl pro žadatele znamenat přednostní vyřízení jeho požadavku.

Starostka Kostelce očekávala očištění jména radnice

„Byli jsme před poměrně dlouhou dobou nařčeni z toho, že se na odboru dopravy berou úplatky. Jedinou cestou, jak to vyvrátit, bylo, že jsme se obrátili na policii,“ řekla Červinková, která však tvrdí, že vedení města očekávalo, že jména lidí i úřadu budou očištěna. „Nepředpokládali jsme, že by to mohla být pravda, očekávali jsme opačný výsledek,“ řekla Červinková.

Podle Červinkové je Furda dlouholetým zaměstnancem radnice a jeho práce dosud byla dobře hodnocena. O jeho dalším působení může radnice rozhodovat až po ukončení policejního vyšetřování a také případném rozsudku. „Zákoník práce nám neumožňuje pokračovat jinak, dokud soud v této věci nerozhodne,“ řekla Červinková.

Přístup města k vyšetřování si pochvalolal okresní ředitel policie v Rychnově nad Kněžnou: „Přesto, že se vystavili riziku, že bychom mohli narazit na spoustu nepravostí, tak do toho šli a neznám jiný případ, kdy by město iniciovalo nebo bojovalo takovým způsobem s korupcí,“ dodává Zdeněk Hlaváček.