Hradec Králové sníží jízdné v městské dopravě

Hradec Králové - Jízdné v městské hromadné dopravě ve stotisícovém Hradci Králové by mělo od 1. července klesnout o více než deset procent na úroveň cen z roku 2007. Radnice chce také dětem do šesti let odpustit poplatky za odvoz odpadů a lidem poplatky za zábor veřejného prostranství při opravách domů. Novinářům to dnes řekl primátor Otakar Divíšek (ODS). Snížením cen jízdného a odpuštěním části poplatků chce podle něj radnice ulevit lidem postiženým hospodářskou krizí. Pokles cen je podle primátora možný díky nižším cenám nafty.

Divíšek odmítl, že by radnice svým rozhodnutím reagovala na kritiku hradeckých lidovců, podle nichž se Hradec Králové stává zdražováním veřejných služeb nejdražším městem v zemi. Lidovcům se nelíbí zejména minulá zdražení cen parkovného, vodného a zvýšení daně z nemovitostí ve městě.

Nynější ceny jízdného v hradecké městské dopravě platí od ledna 2008. Při návratu cen na úroveň roku 2007 klesne cena základního jízdného placeného čipovou kartou z 12 Kč na deset korun. Cena měsíční jízdenky klesne z 370 na 320 korun a roční z 3520 na 3060 korun. Dolů nepůjde jen cena jízdného placená klasickou papírovou jízdenkou, která zůstane na 14 korunách.

Podle představitelů města papírovými jízdenkami platí již jen málo cestujících, protože čipovou městskou kartu má asi 90 000 lidí. Impulsem pro další rozšíření čipových karet by mělo být i to, že děti nově při nástupu do první třídy dostanou čipovou kartu zdarma. Poprvé se tak stane letos v září, uvedl Divíšek.

Radnice chce vrátit lidi do MHD

Radnice předpokládá, že nižší příjem z levnějšího jízdného by mohla dopravnímu podniku v nákladech vyrovnat nižší cena nafty. Přesné propočty k této věci by měla mít radnice v červnu. Zatím radnice v letošním rozpočtu počítá s provozní dotací dopravnímu podniku ve výši 142 milionů korun. Nižší ceny jízdného by měly podle primátora lidi motivovat k většímu využívání městské dopravy. „Počet lidí v městské dopravě začíná klesat. Chceme, aby se vrátili z aut do autobusů,“ řekl.

Za odvoz odpadů by děti do šesti let neměly platit od 1. ledna 2010. Zatím děti do 15 let platí 250 korun ročně. Podle ekonomického náměstka Borise Hermana (ODS) odpuštěním poplatků rodiny malých dětí za rok ušetří dohromady asi 1,25 milionu korun.

Odpuštění poplatků za zábor veřejného prostranství by mělo začít platit od 1. června. Majitelé domů jej budou moci využít například při opravách fasád či výměnách oken na dobu nejvýše dvou měsíců. Příjmy radnice kvůli tomu klesnou za rok o několik set tisíc korun, odhadl Herman. Schválení úlev u odpadů a záboru prostranství bude muset ještě schválit zastupitelstvo.