Výstava Zemědělec nabídla ochutnávku nejlepších potravin

Lysá nad Labem - Plundrová štafetka nebo zauzená medvědí paštika patří ode dneška mezi jedenadvacet výrobků, které ponesou logo: Potravinářský výrobek Středočeského kraje. Vyhlášení za rok 2008 proběhlo na výstavišti v Lysé nad Labem v rámci výstavy Zemědělec. Výrobky nejlepších středočeských výrobců mohli návštěvníci ochutnat zvlášť u jednotlivých stánků.

Největší fronta stála u řezníka na šunkovou tlačenku a uzenou medvědí paštiku. František Dolejší, který je jedním z oceněných, na sebe prozradil: „Držíme se té tradice, že se má dělat uzenařina z masa, a můj otec mi vždycky říkal, když jsme začínali, že výrobek musí být cítit masem a pak kořením.“

Třináct porotců hodnotilo desítky potravin celý den. Důležitým kritériem nebyla jen chuť, ale i vzhled, vůně nebo způsob zpracování. Všichni členové komise museli před soutěží dokonce absolvovat náročné tzv. senzorické testy. Přihlášené výrobky soutěžily v sedmi kategoriích.

Patentované logo smějí ocenění výrobci užívat 2 roky, po celou dobu ale musí splňovat podmínky pro udělení ocenění. Na to budou dohlížet členové kontrolní komise, kteří mohou výrobky kdykoliv náhodně zkontrolovat.