Kraslická poliklinika je bez sonografu, na nový nemá

Kraslice - Kraslická poliklinika přišla o důležitý diagnostický přístroj - o sonograf. Rozbil se a majitelé zdravotnického zařízení říkají, že půl milionu korun na nový nemají. Se starosty okolních radnic, na které se obrátili, se nemohou dohodnout, a tak musejí pacienti na potřebná vyšetření dojíždět.

Třicet let starý sonograf dosloužil. Podle lékařů je to v dnešní medicíně prakticky ve všech oborech naprosto nenahraditelné diagnostické zařízení. „Dvakrát v týdnu sem dojížděli lékaři ze Sokolova, a ošetřili tak deset až dvanáct lidí,“ říká laborantka Polikliniky v Kraslicích Bohumila Stejskalová.

Už několik měsíců musí pacienti kvůli vyšetření jezdit do Sokolova. „Cesta do Sokolova mi trvá asi hodinu,“ uvádí jeden z pacientů. „Ta jedna cesta mě stojí cca sto korun,“ uvádí druhý. „Mnoho lidí nemůže cestovat vlakem a musí mít sanitku. Pro ně je to problém,“ dodává třetí.

Sokolovská radnice i Svazek okolních obcí už v minulosti do polikliniky některá zařízení pořídily. O zakoupení sonografu zatím nechtějí ani slyšet. Říkají, že zčásti proto, že jim poliklinika odmítla dávat informace o tom, nakolik si na sebe darovaná zařízení vydělají. „Svazek okolních obcí trvá na tom, aby si sonograf zakoupila poliklinika na své náklady s tím, že je ochoten doplácet rozdíl v ceně leasingové splátky,“ představuje návrh kraslické radnice místostarosta Lubomír Zach. „My na sonograf nemáme, protože to množství pacientů, které tady máme, nepokryje tvorbu rezervního fondu,“ přiznává chirurg a spolumajitel polikliniky František Vlček.

Radnice uvádějí ještě jeden důvod k opatrnosti. Tentokrát jde o celou polikliniku. Skupina čtyř lékařů, která ji kdysi odkoupila, oznámila, že brzy půjdou do důchodu a nemají pokračovatele. Nabídla polikliniku městu za 12 milionů korun.

/*json*/{"map":{"lat":50.329227,"lng":12.50961,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.329227,"lng":12.50961,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/