Příhraniční obce usilují o peníze z EU

Karlovy Vary - Starostové některých západočeských obcí a měst se obávají, že v novém dotačním období po roce 2013 jim výrazně klesnou šance na získání peněz z evropských fondů. Většina z nich se proto snaží co nejrychleji přihlásit do regionálního sdružení Euregio Egrensis. Získat peníze na společné projekty s Němci je totiž už dnes jednodušší. Potvrzují to i odborníci z Evropské unie.

Sdružení Euregio Egrensis je vlastně takovou kanceláří, která obcím poskytuje servis. Shání pro ně informace o fondech, o možnostech čerpání peněz, ale také pomáhá zpracovat konkrétní projekty. Zaměřuje se na oblast cestovního ruchu, kultury, dopravy a výuku češtiny nebo němčiny v Německu. Sdružení vzniklo v roce 1993 a dnes má již 55 členů, tj. obcí, v příhraniční oblasti Bavorska, Saska a západních Čech. Jedním z posledních, kdo se stal členem tohoto sdružení, je Chodov.

Město Chodov bylo jedním ze zakládajících členů sdružení Euregia Egrensis. Po rozhodnutí zastupitelstva z něj v roce 2005 vystoupilo. Teď se chce vrátit. „Očekáváme mnohem konkrétnější spolupráci, protože Evropská unie velmi hledí na to, aby spolupráce měla nadregionální charakter,“ vysvětluje starosta Chodova Josef Hora.

Podle prezidenta české části Euregia Egrensis tak radnice rychle pochopily, že mají mnohem větší šanci získat peníze na společné projekty, než samostatně. „Za poslední rok přistoupilo do Euroregia deset nových členských obcí a měst,“ vypočítává prezident Euroregio Egrensis Čechy František Čurka. „Už jsme podepsali rezoluci, která by měla zajistit financování našich projektů i po roce 2013,“ říká společný prezident Euroregio Egrensis Simon Wittmann.

Sdružení, jako je Euregio Egrensis, považují za důležitá i zástupci Evropské unie. „Přeshraniční spolupráci patří budoucnost, rozhodně bude takovým nosným sloupem rozvoje regionů,“ věří generální ředitel pro regionální politiku Evropské komise Dirk Ahner.

Jedno z nejúspěšnějších měst při čerpání dotací v rámci přeshraničních projektů je Cheb. Tomu se před třemi roky podařilo revitalizovat zanedbané území podél řeky Ohře. O výhodách spolupráce mluví i starosta Aše, který chystá projekty s Bavorskem i Saskem. „Připravujeme s Bad Elsterem revitalizaci parku, připravujeme revitalizaci obce Doubrava, budeme budovat dětská hřiště,“ naznačuje plány starosta Aše Dalibor Blažek.

Za členství v Euregiu Egrensis musí každé město ročně zaplatit v přepočtu šest korun na jednoho obyvatele. Euregio Egrensis již má připraveny další projekty pod jednotným názvem Cíl 3, ve kterém je do roku 2013 připraveno 115 milionů eur. Necelá polovina z této částky připadne Česku.

/*json*/{"map":{"lat":49.418292,"lng":12.834124,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.418292,"lng":12.834124,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/