Nejtalentovanější matematici se utkali v Plzni

Plzeň - Do Plzně se sjeli na 58. ročník matematické olympiády nejtalentovanější mladí matematici z celé republiky. Tento předmět přitom své, dříve výsadní, postavení hájí ve školách už jen velmi těžko. O matematické třídy není podle učitelů příliš zájem, po roce 1989 je vytlačují jazyky. Studenti soutěží ve dvou základních kategoriích, v teoretické matematice a programování, a nejlepší šestice z celostátního kola postoupí do mezinárodního finále, kam vysílá své reprezentanty na 90 zemí.

Matematická olympiáda je vůbec nejstarší předmětovou soutěží pro žáky základních a středních škol v České republice. První ročník se konal už ve školním roce 1951 - 52. „Soutěží děti již od útlého věku, začínají v 5. třídě základní školy. Tam se ovšem končí na úrovni okresního kola, pouze studenti maturitních a předmaturitních ročníků se dostávají až do ústředního kola,“ uvedla předsedkyně KKMO Plzeňského kraje Naděžda Kubešová.

Plzeň bude žít matematikou až do pátku 27. března. Studenti soutěží ve dvou základních kategoriích, v teoretické matematice a programování, první část už zná své vítěze. „V ústředním kole jsem dosáhl 39 bodů ze 42, drobné nepřesnosti tam byly,“ prozradil Josef Tkadlec z Gymnázia Jana Keplera v Praze, který obsadil 1. - 2. místo Matematické olympiády 2009. Na stejném místě s ním stanul Miroslav Klimoš z Gymnázia Mikuláše Koperníka v Bílovci: „Je to hodně o nervozitě, záleží na tom, jak dobře se ten den vyspím.“ Josef Tkadlec dodal: „Roli hraje také to, jak si člověk věří.“

Z celostátního kola postoupí šestice studentů do mezinárodního finále, kde si své počtářské síly změří se soupeři z 90ti zemí. Konkurence je obrovská a stále platí, že nejlepší matematiky na světě má Asie. „Tam je konkurence určitě větší, tady matematika není na takové úrovni,“ podotkl Miroslav Klimeš. Předseda ústředního výboru MO 2009 Jaromír Šimša uzavřel: "Pro představu: Česká republika končívá v pelotonu kolem 40. místa.

Světové kolo matematické olympiády hostí letos v červenci německé Brémy.

/*json*/{"map":{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.747485,"lng":13.377604,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/