Český Krumlov bude dva měsíce bez mostu

Český Krumlov - Perla jižních Čech Český Krumlov bude dva měsíce bez klíčového mostu v historickém centru. Podle radnice je to nutnost, ale obchodníci mluví o komplikacích. Lazebnický most, který leží mezi náměstím a zámkem, čeká rekonstrukce. Stavbu poškodila před sedmi lety povodeň. Radní od té doby hledali peníze na její opravu a uspěli až teď. Pomoc přišla z Bruselu.

Dřevěná konstrukce mizí, prkna i trámy stavebníci postupně odřezávají, na místě zůstává kamenný pilíř a ocelové nosníky. Velká voda v roce 2002 se převalila přes most a poškodila některé jeho části. „Jak konstrukce mostu, tak i inženýrské sítě, které se nacházejí pod mostem, byly tehdy narušeny,“ uvádí starosta Českého Krumlova Luboš Jedlička. „Most se musí opravit v podstatě celý,“ dodává stavbyvedoucí Robert Vraštil.

Z mostu už zmizely vzácné litinové sochy, které zamířily do restaurátorských dílen. Pro turisty radnice ponechala provizorní úzkou lávku. Nechce, aby rekonstrukce rozdělila Krumlov na dvě obtížně dostupné poloviny. Auta se sem ale už nedostanou. „Konstrukce mostu je naplánována tak, aby neohrozila chod města,“ tvrdí mluvčí Městského úřadu v Českém Krumlově Jitka Augustinová.

Oslovení obchodníci i majitelé penzionů připouštějí, že jim rekonstrukce zkomplikuje život. Zásadní výhrady k uzavření mostu však většinou nemají. „Nějaké omezení rekonstrukce přinese, postihne to například zásobování. Nicméně se to dá vydržet,“ je přesvědčen podnikatel Jan Vondrouš.

Lazebnický most je významnou technickou a kulturní památkou. Denně po něm přejdou stovky lidí. Jeho oprava si vyžádá sedm milionů korun. Většina peněz přichází do městské pokladny z evropských fondů. Oprava mostu skončí v druhé polovině května. Podle radnice by tyto práce neměly turistickou sezonu ve městě ohrozit.

/*json*/{"map":{"lat":48.810719,"lng":14.315024,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.810719,"lng":14.315024,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/