Vězeň zrenovoval mateřské centrum v Nymburce

Nymburk - Mateřské centrum Svítání v Nymburce otevřelo nové zrekonstruované prostory. Zvláštní na téhle rekonstrukci ale bylo to, že na nové podobě mateřského centra pracoval více než dva měsíce odsouzený vězeň z Věznice Jiřice; o víkendech, ve svém volném čase a navíc úplně zadarmo. Třiačtyřicetiletý Honza je vyučený zedník-obkladač. Od dětí dostal za svou práci dárek - košili a kravatu.

Vytipovat odsouzené, kteří by vyhovovali přísným podmínkám pro pohyb mimo věznici, dalo vězeňské komisi práci. Nesměl to být například nikdo, kdo je trestaný za násilí nebo organizovaný zločin. I přesto, že se nakonec vhodných vězňů našlo více, kývl na nabídku práce v mateřském centru jen jeden - Honza. Říká, že je správné udělat jednou za čas pro někoho něco zadarmo.

Zástupce ředitele Věznice Jiřice Jan Novák sdělil, že tyto práce probíhaly jen o víkendu, kdy odsouzení nechodí do práce. Během devíti víkendů se Honzovi podařilo propojit hrací místnost s bývalým skladem, aby tam mohla být jídelna. Díky němu se teď navíc budou mít maminky s dětmi po cvičení kde osprchovat.

Ředitelka Mateřského centra Svítání v Nymburce Martina Martincová se nechala slyšet, že nelze házet všechny vězně do jednoho pytle. Každý si prý zaslouží druhou šanci. Podle svých slov věří, že Honza chytne svůj život za správný konec. Věznici Jiřice oslovila s žádostí o spolupráci i jiná občanská sdružení z Nymburska. Zaměstnanci věznice proto už teď vytipovávají další odsouzené, kteří by svou prací mohli pomáhat.

/*json*/{"map":{"lat":50.1804159214,"lng":14.7244262695,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.187450743225,"lng":15.043029785156,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/