Poděbradské sklářské pece mají velkou šanci na rozjezd

Praha - Po půl roce nejistoty svitla pěti stovkám sklářů v Poděbradech naděje. Věřitelský výbor dnes po bouřlivém a dramatickém jednání, které trvalo tři hodiny za zavřenými dvěřmi, schválil smlouvu o prodeji skláren Bohemia Poděbrady společnosti Crystal Bohemia. Pokud rozhodnutí potvrdí soud, může se výroba v poděbradských sklárnách znovu rozjet.

Největšímu bankovnímu věřiteli sklářské skupiny, Citibank, se podle neoficiálních informací nelíbí částka, kterou vítěz výběrového řízení Pavel Louda z Crystalu Bohemia za sklárny nabídl - 60 milionů korun. Jednalo se přitom o nejvyšší nabízenou sumu. Zástupci banky ale s novináři mluvit nechtějí. „Jsem vázán povinností mlčenlivosti, nic víc vám neřeknu,“ uvedl zástupce Citibank Tomáš Zagar.

Podle Vladimíra Kubince, předsedy sklářského odborového svazu, jde ze strany Citibank o vesměs zástupné problémy: „Mě to připadá, že jde o snahu oddálit ten proces.“ Skeptický je i Pavel Louda: „Možná tam udělali někde nějakou počtářskou chybu, když uvažovali o tom, co jim připadne z toho konkurzu.“

Věřitelský výbor nakonec i přes odpor Citibank poměrem hlasů dva ku jedné smlouvu schválil. Teď ještě musí rozhodnutí potvrdit soud. „Od tohoto okamžiku začne plynout pro mě lhůta, abych fyzicky předala podnik vítěznému zájemci,“ prohlásila insolveční správkyně Agáta Lejnarová. V tomto případě by se podle Loudy mohla rozjet výroba nejpozději do 5ti měsíců. Prodej může dále překazit, pokud Citibank napadne tento prodej například soudní žalobou.

Další dobrou zprávou pro skláře je, že dnes Poslanecká sněmovna pustila do dalšího čtení novelu takzvaného insolvenčního zákona. Tisíce sklářů se skupiny Bohemia Crystalex Trading by tak mohly získat zpět své tři platy. Poslanci by se ke schvalování insolvenčního zákona mohli dostat ještě tento měsíc.