Tři levharti z dvorské zoo dostali jména Barack, Nathan a Merlin

Dvůr Králové nad Labem - Barack, Nathan a Merlin - to jsou jména, která dnes dostali tři vzácní levharti perští, kteří se v únoru narodili v Zoologické zahradě ve Dvoře Králové nad Labem na Trutnovsku. Všichni tři samečci prospívají a návštěvníci je díky současnému teplému počasí už mohou vidět při dovádění přímo ve výběhu. Křest mláďat přilákal do zoo stovky návštěvníků.

Největší z mláďat váží podle Jany Myslivečkové z dvorské zoo téměř tři kila. Zatím mláďata kojí matka. „V blízké době však začnou koťata dostávat i jemně mleté a krájené maso,“ dodala Myslivečková.

Každého z kmotrů vedly k pojmenování levharta jiné důvody. Třeba hejtman hradeckého kraje Lubomír Franc zvolil jméno Barack u příležitosti návštěvy amerického prezidenta Baracka Obamy v České republice. Starostka Dvora Králové Edita Vaňková se na jménu Nathan shodla se svými dcerami a ředitelka dvorské zoo Dana Holečková, která se stala třetí kmotrou, jméno Merlin vybrala kvůli bájnému kouzelníkovi.

Matka levhartích mláďat Deina se narodila 15. dubna 2000 v zoo Bojnice na Slovensku, otec mláďat Pearl, narozený 8. listopadu 1997, pochází ze zoo v Singapuru.

Levhart perský se původně vyskytoval v Malé Asii, Zakavkazí a na Středním východě a patří mezi kriticky ohrožené druhy. Jeho chov je koordinován v rámci Evropského záchovného programu, v Česku zavedla chov dvorská zoo, která levharty perské chová od roku 1977. Celkem se podařilo ve Dvoře Králové odchovat už čtyři desítky mláďat levhartů perských, předchozí odchov se podařil v březnu 2007, kdy Deina porodila dvě mláďata.

Jedno ze tří mláďat vzácného levharta perského, která se narodila letos v královédvorské zoo.
Jedno ze tří mláďat vzácného levharta perského, která se narodila letos v královédvorské zoo.