V jižních Čechách začala vodácká sezona

České Budějovice - Na jihu Čech začala hlavní vodácká sezona. Kanoí, kajaků a raftů se na řekách vyrojilo mnohem více, než je na duben obvyklé. Podle vodáckých sdružení pomohlo pěkné počasí a dobrý stav vody. Kromě brzkého začátku sezony ale letos čeká vodáky i řada změn. Většina se týká nejoblíbenější české řeky - Vltavy.

„Protože na Vltavě jsou známé problémy, očekáváme, že někteří vodáci oželí Vltavu a vyrazí na jiné české řeky, které jsou taky pěkné,“ míní Pavel Lahodný ze sdružení Otavská platba. Mezi hlavní z nich patří mimo jiné velká vytíženost řeky, v létě se před jezy tvoří dokonce dlouhé fronty. Nově se navíc na horní tok Vltavy může vydat jen sto lodí denně. Vodáci, kteří si ho budou chtít sjet, se budou muset předem zaregistrovat a zaplatit poplatek.

Problémy nejoblíbenější české řece způsobí ale také stavební práce na protipovodňových opatřeních v Českém Krumlově. Obavy se souběhu stavby s vodáckou sezonou mají i představitelé města. „Město Český Krumlov jedná kontinuálně s povodím Vltavy a s dodavatelskou firmou a snaží se minimalizovat případné negativní dopady,“ uvedla mluvčí Městského úřadu Český Krumlov Jitka Augustinová.

Na druhou stranu podle zástupců povodí může pouze Vltava od Vyššího Brodu díky odpouštění z Lipna zaručit dost vody po celou sezónu. Kolem menších řek je navíc méně kempů, plavbu zde komplikuje i řada jezů.