Záchranáři cvičili na šumavské rozhledně

Plzeň - Návštěvník rozhledny dostal infarkt a záchranáři ho musejí ze čtyřicetimetrové věže dostat co nejrychleji dolů. I takový úkol dostali záchranáři na Šumavě. Na rozhledně Poledník u Prášil měly taktické cvičení speciální složky Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje, horská služba a Správa Národního parku Šumava. Procvičovala se především součinnost složek při řešení případů, jež se v praxi často vyskytují.  

Věž na Poledníku je vůbec nejvýše položenou rozhlednou na Šumavě. A to byl hlavní důvod, proč chtěli záchranáři absolvovat cvičení právě tady. „Nejsložitější na tom je, že ta rozhledna je na vrcholu těžko přístupná. Je tam pouze úzký žebřík a byl by problém s transportem zraněného člověka dolů,“ vysvětluje obtížnost cvičení Pavel Aubrecht z Horské služby Šumava. „Snášení zraněného člověka na nosítkách by bylo velice problematické, daleko snazší je to s pomocí letecké techniky,“ dodává referent Informační a strážní služby Správy NP a CHKO Šumava Petr Šrail. „V první řadě bylo cvičení zaměřeno na záchranu zraněného po plášti budovy,“ říká vedoucí cvičení Karel Hůla. „V reálu by ten zásah vypadal obdobně a vše by asi probíhalo rychleji,“ doplňuje Jan Schafhauser ze strážní informační služby NP a CHKO Šumava. 

Cvičení se uskutečnilo v rámci třídenní odborné přípravy instruktorů lezeckých skupin hasičů Plzeňského kraje. „Při cvičení jde především o součinnost všech složek, které jsou zde přítomny,“ zdůrazňuje Karel Hůla. „Podobná cvičení budou také probíhat na starých dolech, které se zde nalézají,“ uzavírá Petr Šrail. 

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Věž na Poledníku sloužila od 70. let minulého století k vojenským účelům, byl to přísně střežený areál protivzdušné obrany. Jako rozhledna pro veřejnost funguje betonová věž od roku 1998.

/*json*/{"map":{"lat":49.104618,"lng":13.379033,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.104618,"lng":13.379033,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/