V Úpě se topí člověk, ve skutečnosti je to však záchranář, který zkouší, jak zákeřná dokáže být voda pod jezem. Že je to jez, který skutečně umí ublížit, je patrné z pomníčků v okolí. Dostat se z vodního válce není jednoduché. „Není to legrace, tahá to člověka zpátky pod jez,“ uvedl záchranář Miroslav Novák. Účastnice kurzu Martina Gregorová doplnila: „Velkou roli hraje také to, jak člověk zachová klid, zda nezačne panikařit.“
Kdyby bylo jen o něco víc vody, trénink na Úpě by se snadno mohl proměnit ve skutečnou záchranu. „Spousta lidí tohle podcení, i nízký stupínek je velmi nebezpečný,“ prohlásil vodácký instruktor Petr Ptáček. Když už se člověk do vodního válce dostane, a není-li na blízku pomoc, cesta ven vede přes odtokový proud. „Bývá většinou u krajů jednotlivých jezů,“ dodal Petr Ptáček.
Ve výbavě každého vodáka by nemělo chybět speciální dlouhé lano, to je při záchraně topícího se člověka nepostradatelným pomocníkem. „Protože lze s jeho pomocí velmi rychle a včas vyřešit obtížné situace,“ vysvětlil instruktor Ptáček.
Uvíznutí ve vodním válci je podle statistik příčinou až devadesáti procent utonutí na českých řekách.