Litomyšl slaví s Magdalenou Dobromilou Rettigovou

Litomyšl - V Litomyšli si připomínají českou spisovatelku a vynikající kuchařku Magdalenu Dobromilu Rettigovou. Recepty z její nejznámější knihy nazvané Domácí kuchařka se staly předlohou právě probíhajících gastronomických dnů. Tradiční jídla podle Rettigové se budou podávat během oslav, kterými si tu připomínají sedmi sté padesáté výročí povýšení Litomyšle na město. Akce se zúčastnilo hned několik uznávaných mistrů kulinářského umění.

Do úkolu připravit oblíbené pokrmy tak, jak je ve své kuchařce z roku 1825 popsala Magdalena Dobromila Rettigová, se v Litomyšli pustilo hned několik uznávaných mistrů kulinářského umění. Ti nejlepší se zlatou nebo stříbrnou medailí na krku. „Připravili jsme deset jídel z období Rettigové z typických surovin té doby včetně kávy, kterou podáváme dneska jako meltu,“ prohlásila pořadatelka akce Aplaus pro Rettigovou Markéta Prokešová.

Menu popsané terminologií Domácí kuchařky obsahovalo: polívky masité, zelené věci, pečité, koláčky, dortíky a všeliké drobnůstky. „Používala se naložená masa. Připravovali jsme pokrmy jako křepelky nebo holubí maso, které jsme opravdu nakládali tak, jak se podle knihy má,“ uvedl předseda Asociace kuchařů a cukrářů východní Čechy Václav Šmerda. Šéfkuchař František Václavek doplnil: „Nikdy jsem se k tomu nedostal, pouze z povídání. Nyní jsem si to musel přečíst, tak jsem se přiblížil k tomu, co tady chceme.“

Tradiční jídla podle Rettigové se budou podávat během oslav, kterými si tu připomínají sedmi sté padesáté výročí povýšení Litomyšle na město. „Na svou dobu byla paní Dobromila Rettigová úžasná osoba, která ženskost a kulturu kuchyně dokázala povznést,“ podtrhl starosta Litomyšle Michal Kortyš. Ředitel Regionálního muzea v Litomyšli Roman Košek dodal: „Její domácnost navštěvovaly paní a dívky, ona je učila vařit a vyšívat, ale také číst vlasteneckou literaturu, české knihy.“

Magdalena Dobromila Rettigová je pochována v Litomyšli, dům ve kterém žila, je dodnes opatřen pamětní deskou.