V Krumlově se řešila bezpečnost v krajích

Český Krumlov - Zástupci Asociace krajů České republiky na svém setkání v Českém Krumlově řešili problém týkající se bezpečnosti v krajích. Od loňských regionálních voleb takto probírají společná témata už popáté. Dnes se hejtmani shodli mimo jiné na tom, že narůstají projevy extremismu jako zvednuté pravice, pochody extremistických skupin městy nebo třeba koncerty neonacistických kapel.

Podle zástupců asociace krajů České republiky jsou projevy extremismu na vzestupu. Někteří hejtmani tvrdí, že příčinou by mohla být i celosvětová krize. Jedním z nich je i ten jihomoravský, Michal Hašek (ČSSD). Policejní prezident Oldřich Martinů informoval, že bezpečnostní opatření se provádějí takřka každý druhý týden.
Kraje v boji proti extremismu příliš možností nemají. Akce povolují nebo zakazují městská a obecní zastupitelstva. Oldřich Martinů dodal, že starostové a hejtmani jsou při realizaci zákona o shromažďování klíčovým partnerem. Hejtmanství starostům nabízejí možnost konzultací a právní pomoc.
Video Reportáž Jiřího Bydžovského
video

Reportáž Jiřího Bydžovského

Omezit extremismus by podle Michala Haška a dalších hejtmanů mohla změna shromažďovacího zákona. Podle policejního prezidenta je problém i v nedostatku policistů. Stále jich chybí kolem čtyř tisíc. Pozitivní změnu by měla přinést reforma policie. Už od ledna příštího roku se předpokládá, že se zvýší počet policejních ředitelstev.
Reforma policie bude dokončena v roce 2011. K současným osmi ředitelství přibude dalších šest.
/*json*/{"map":{"lat":49.2678045506,"lng":14.4635009766,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":48.806863461085,"lng":14.315185546875,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/