Na Liberecku je nedostatek pedagogických asistentů

Liberecko - Najít pro dítě s autismem mateřskou nebo základní školu může být v Libereckém kraji úkol i na několik let. Takové jsou alespoň zkušenosti rodičů postižených dětí. Důvodem je nedostatek pedagogických asistentů. Kraj jich platí málo, reálně jich je potřeba daleko víc. V jiných krajích podobné zkušenosti nemají.

Tři roky hledala Iva Šilhavá školu, kde se postarají o Matěje, který trpí autismem. I když se obracela na speciální třídy, tedy na zařízení pro děti s postižením, neuspěla. Chyběl totiž krajem placený pedagogický asistent. Další matka autistického dítěte Lenka Lieskovská měla větší štěstí. Školku pro Adama našla na třetí pokus.

Specialistka na děti s autismem z Mateřské školy Malínek Marcela Kobíková informovala, že práce s dětmi bez pedagogického asistenta, kterého platí kraj, je téměř nemožná. Nyní je v regionu 70 dětí autistů. Asistentů, bez kterých nemají šanci na vzdělání, je jen 23. Podle kraje je to tím, že počet takto postižených dětí v posledních letech nečekaně vzrostl.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Radní Libereckého kraje Radek Cikl (ČSSD) se nechal slyšet, že finanční prostředky nestačí na zabezpečení všech autistických dětí. Jejich rodiče ale tvrdí, že je to i o přístupu a prioritách. V ostatních krajích totiž rodiny s autisty podobné problémy nemají.