Ve Valči na Karlovarsku sílí spory kolem údajné baronky

Valeč - Alena Thyssen o sobě tvrdí, že je baronkou. Jenže nově zvolená správní rada Nadace Valeč v Čechách prohlásila většinu smluv, které podepsala, za neplatnou. Její titul zpochybňují a navíc prý nebyla oprávněná za nadaci jednat. Teď její vedení hledá všechny poškozené, problém totiž budou řešit soudy. Nadace odmítá proplatit faktury za 256 tisíc korun.

Správce Nadace Valeč v Čechách Jan Fronc zdůraznil, že paní Thyssen nikdy nebyla členkou nadace, tudíž za ni nemohla oprávněně jednat. Bývalého předsedu nadace Bohumila Skoupého odvolala správní rada, protože neplnil usnesení. Ten se k tomu České televizi odmítl vyjádřit. Předseda nadace Pavel Štoček nastínil, že šlo o nejasnosti v účetnictví.

Alena Thyssen od začátku sporu prohlašuje, že žádné zákony neporušila - s tím, že chtěla pomáhat obci. Bývalý starosta Valče a zakladatel nadace Petr Sušanka říká, že do roku 2000 se organizaci podařilo získat miliony korun na opravu památek v okolí obce. Věří, že nadace opět získá dobré jméno. Zástupci nadace předpokládají, že pochybnosti v hospodaření organizace objasní finanční audit nejdéle do měsíce.

Starosta Valče zná dva protichůdné právní rozbory. Podle něj je bývalý předseda nadace slušný podnikatel, zároveň připouští, že Alena Thyssen mohla mít plnou moc k jednání za nadaci. Podle svých slov celou situaci hodnotí jako vyhrocenou. Dodal však, že jde o špatnou reklamu pro obec. Nyní počká na výsledky soudních líčení.

/*json*/{"map":{"lat":50.2234879443,"lng":13.0819702148,"zoom":10,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.178657054099,"lng":13.253631591797,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/