Lidé se skládají na opravu kostelních věží

Karlovy Vary - Poutní kostel ve Skokách na Karlovarsku dostal novou naději. Díky darům a dotacím mohly začít  specializované firmy opravovat věže zničené zloději kovů. Ti kvůli zisku v řádech desetitisíců korun zdevastovali před dvěma lety obě historické kupole naprosto brutálním způsobem. Premonstráti pak za opravy vydali přes milion a zdaleka to nestačí.

Řádění zlodějů ve Skokách před dvěma lety vyburcovalo stovky lidí. Na opravu památky už věnovali přibližně čtvrt milionu korun. „Já si toho nesmírně vážím a jsem dojat opravdu solidaritou a zájmem lidí,“ oceňuje úsilí lidí administrátor kláštera premonstrátů v Teplé Ján Kováčik.

Za měděné věže s historickými ornamenty by zloději ve sběrně surovin mohli dostat přibližně sedmdesát tisíc korun. Oprava toho co způsobili, ale bude stát nejméně pět milionů. Občanské sdružení a premonstráti zatím nashromáždili na obnovu věží jen pětinu potřebné částky. „Dá se říct, že to úsilí bylo nadlidské, i když většina peněz přišla od státu nebo od kraje,“ říká předseda občanského sdružení Pod střechou Jiří Schierl.

Video Reportáž Antonína Bruštíka
video

Reportáž Antonína Bruštíka

Zloději před dvěma lety vlezli do věží kostela s motorovou pilou. „Sloupali plech z bání a uřízli věžičky. Byla to hrůza,“ vzpomíná na událost Ján Kováčik.

Policisté zloděje chytili. Premonstráti ale nevěří, že pachatelé škodu uhradí. Budou se o to muset postarat společně s občanským sdružením. To už dva roky usiluje o obnovu historické památky. Organizuje sbírky, koncerty a brigády. „Studenti tady dokumentují, jak vypadala vesnice a dělají dokumentaci pro sdružení, které to zde obnovuje, aby mohli vytvořit park," vysvětluje ředitel gymnázia Přírodní škola Praha František Tichý.

Historické předměty, které zloději při svých nájezdech neukradli, odvezli řeholníci do bezpečí. Hlídají je v tepelském klášteře. Premonstráti odhadují, že věže kostela ve Skokách budou opravovat ještě nejméně dva roky.