Studenti zachytili osudy politických vězňů

Příbram - Více než čtyři stovky školáků dorazily dnes na vyhlašování výsledků druhého ročníku projektu "Bojovníci proti totalitě pohledem dětí", které se konalo v památníku Vojna u Příbrami. Úkolem žáků a studentů bylo natočit rozhlasové a televizní dokumenty o lidech pronásledovaných nacistickým a komunistickým režimem. Posláním projektu je vzpomenout památku hrdinů, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii naší země a kterým bohužel režim způsobil po únoru 1948 příkoří.

Studenti z více než padesáti škol se pustili do natáčení, snaží se zachytit osudy politických vězňů, válečných veteránů nebo odboj v regionu. Museli tak zvládnout práci historika - badatele, scénáristy, kameramana nebo střihače. Všichni jsou svojí prací velmi zaujati: „Nejvíc mne zaujalo, že se nevzdávali. Vyzkoušeli jsme si práci v týmu a jaké to je natáčet, bylo to hodně přínosné. Točili jsme dokument o panu Hrabcovi, který byl ve druhém odboji i ve třetím, ve kterém ho zavřeli na 20 let do vězení.“

Období komunistické diktatury a hrůzy s ní spojené školáci sami nezažili, poznávají je tak prostřednictví pohnutých osudů lidí. „Posláním je vzpomenout památku hrdinů, kteří se zasloužili o svobodu a demokracii naší země a bohužel jim režim po únoru 1948 způsobil příkoří,“ uvedl ředitel Hornického muzea Příbram Josef Velfl.

Video Reportáž Ivany Šmelové
video

Reportáž Ivany Šmelové

První cenu za rozhlasový dokument získaly děti ze ZŠ Petřiny Jih v Praze, nejlepším videodokumentem se stal snímek ZUŠ z Police nad Metují „Vůle žít“ a v kategorii televizní magazín zvítězil film studentů z Kroměříže „Vzpouru od nás nečekejte“. „Hodně to přispěje k tomu, aby se s padesátými léty, které jsme my prožívali, seznámila i současná generace,“ podtrhl bývalý politický vězeň Jaroslav Vojtěch.

Dokument o projektu „Bojovníci proti totalitě očima dětí“ bude Česká televize vysílat 17. listopadu a do programu zařadí i některé vítězné snímky.

/*json*/{"map":{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.68978,"lng":14.010103,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/