Voliči v Mostě získali v loterii vítězného sdružení tři auta

Most - Sdružení Most Mostečanům, které nečekaně zvítězilo v komunálních vobách, splnilo svůj slib. Tři vylosovaní účastnící volebních mítinků dostali automobil. Už před tím sdružení rozdalo sto jizdních kol a třicet pět počítačů. Ještě dál zašel jeden z lídrů hnutí. Každému z několika set svých zaměstnanců, kteří volili, vyplatí odměnu 10 tisíc korun.

Auta, kola, počítače, peníze. Celková suma za dárky pro voliče a poslušné zaměstnance čítá skoro dvacet milionů korun. Tak vyhrálo komunální volby sdružení Mostečané Mostu. „Hlavním naším cílem bylo oslovit i voliče, kteří běžně k volbám nechodí,” vysvětluje zvláštní taktiku Vlastimil Vozka.

Političtí protivníci si na postup nového sdružení spíše stěžují. Podle předsedy okresního výboru ČSSD Karla Strakoše se jedná spíše o jednání na hranici zákona. Dosavadní člen zastupitelstva za KSČM Vlastimil Balín zase konstatuje, že to bylo jednání maximálně účinné, přestože ho můžeme chápat jako amorální. Primátor města Vladimír Bártl mluví o uplácení voličů. Podle sdružení Most Mostečanům nebylo možné zvolit jinou taktiku. „Nešlo to jinak, protože jinak bychom nedocílili žádnou změnu na radnici,” dodává k tomu Vozka.

Netradičně chce vítězné sdružení skládat i povolební koalici. Společné vedení města nabízí ODS, sociálním demokratům i komunistům. „Je to změna a já chci věřit, že to bude změna k lepšímu,” doufá Balín. Karel Strakoš z ČSSD je spolupráci se sdružením jednoznačně nakloněn. ODS je podle Bártla připravena odejít do opozice.

Mostečtí vítězové voleb připouštějí, že metody, které zvolili, možná změní volební zvyky v Čechách a na Moravě. A do budoucna se třeba obrátí i proti nim. Příště totiž mhou volební strany rozdávat místo Fabií Mercedesy.