Písečtí protestují proti kácení aleje

Písek - Lidé v Písku opět hlasitě protestují proti kácení kaštanové aleje v centru města. Stromy překážejí plánům radnice, která chce zrekonstruovat lokalitu nazvanou Bakaláře. Projekt je připravený už dva roky, kvůli sporům se ale zatím s rekonstrukcí nezačalo.

Staré stromy by přibližně na stejném místě měly nahradit nové. Přesto mají charakteristické koruny mezi obyvateli města četné zastánce. S kácením se nechtějí smířit ani poté, co radnice už některé stromy odstranila a kácení posvětil i krajský úřad. „Zastupitelstvo se rozhodlo pro variantu jednoznačně zahájit stavbu a pokračovat v kácení,” uvedl místostarosta města Písek Miroslav Sládek.

Každý strom v aleji má od pondělí cedulku. Zelená znamená, že má být podle projektu zachován, červená, že ne. Popisky, výstava i speciální webové stránky mají objasnit podrobnosti projektu, které radnice vysvětlila nedostatečně.

„Byl slyšet jenom hlas pro kácení a nebyl slyšet hlas proti kácení, tohle se snaží ty mýty vyvrátit,” říká organizátor happeningu Martin Zborník. „Já osobně to považuji za nepochopení té problematiky,” myslí si o cedulkové akci místostarosta Sládek. „Obracím se na veřejnost, ale především na naše zastupitele, jak staré, tak nové, kteří by měli v té věci znovu rozhodnout,” vysvětluje happening jeho organizátor Zborník.

O záchranu aleje už usilovali jednotlivci i občanská a ekologické sdružení. Nakonec se sice počet ohrožených stromů snížil, ve většině případů se ale kácení jen oddálilo. Jestli se rozhodnutí o budoucnosti aleje skutečně změní, závisí jen na nově zvolených zastupitelích a vedení radnice.