Spor invalidy s policií míří k soudu

Hradec Králové - Do sporu s Městskou policií Hradec Králové se dostal Stanislav Grossman z Hoříněvsi. Strážníci mu odtáhli auto, a to i přesto, že ho měl označené značkou pro invalidy. Jeho advokát tvrdí, že zákon strážníkům nedovoluje odtáhnout vůz tělesně postiženého. Hradecký magistrát ale tvrdí přesný opak a postup městské policie považuje za zákonný.

Pan Grossman jezdí do hradeckého divadla. S vozem se značkami pro invalidy na předním i zadním skle zaparkoval na Malém náměstí v centru. Místa pro postižené byla obsazená, zastavil tedy v zóně obecně vyhrazené pro místní občany, předplatitele. Strážníci mu však auto nechali odtáhnout. „Volal jsem na městskou policii a oni mi arogantně odpověděli, že mám auto na letišti. Když jsem se ptal, jak se tam dostanu, tak mi řekli, abych si vzal taxi. Dále se o tom se mnou již nebavili,“ popisuje jednání městské policie postižený řidič Stanislav Grossman.  

Advokát řidiče odkázal na zákon o městské policii. V něm se píše, že strážníci nesmějí bránit technickými prostředky, třeba botičkou, v odjezdu například zdravotníkům, hasičům, ale ani invalidům. „Nebylo možné tomuto vozidlu zabránit v odjezdu. Nejenom přiložením botičky, ale ani odtažením,“ říká advokát pana Grossmana Pavel Pokorný. „Nedovedu si představit, kdyby tady byl můj kamarád, který nemá nohy, co by si počal, ještě k tomu v noci, sám na vozíku. A je to vůbec nezajímalo, jestli mám vozík nebo ne,“ dodává Stanislav Grossman.    

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Magistrát odtah auta tělesně postiženého pana Grossmana obhajuje jako zákonný. „Zákon výslovně zakazuje instalaci zařízení zabraňujících v odjezdu, to znamená botičky na vozidlo invalidy, nicméně nehovoří o tom, že by vozidlo invalidy nesmělo být odtaženo,“ cituje ze zákona mluvčí hradeckého magistrátu Václav Svoboda.

Strážník, kterého jsme náhodně oslovili, ale tvrdil opak. Shodně s panem Grossmanem. „Vozidlo invalidy nemůžeme nechat odtáhnout,“ uvádí strážník Městské policie Hradec Králové. „Nezbývá než doporučit řediteli městské policie, aby lépe proškolil své strážníky,“ uzavírá mluvčí Svoboda.   

O tom, kdo má pravdu, rozhodne soud. Advokát pana Grossmana už píše žalobu.