Do broumovské přírody byla vypuštěna sokolí mláďata

Broumov - Lesníci v Broumově na Náchodsku pustili do přírody tři mláďata uměle odchovaných sokolů stěhovavých. Vypouštěcí klec pro start mláďat sokolů do volné přírody vynesli lesníci na věž kostela broumovského kláštera. Pokračuje tak projekt státních lesů, jehož cílem je záchrana kriticky ohrožených druhů dravců. Výhrady ale mají ochránci přírody.

Sokolník Petr Zvolánek se takto o záchranu dravců stará už patnáct let. A nepochybuje o tom, že jeho práce má smysl. Prý je všeobecně známo, že se sokol v přírodě zapojuje do přirozené populace. Výrobně technický ředitel státního podniku Lesy ČR Vladimír Krchov dodal, že jde o dlouhodobý projekt.

Jenže na druhé straně stojí lidé ze Správy chráněné krajinné oblasti Broumovsko. O smysluplnosti celé akce velmi pochybují. Vedoucí Správy CHKO Broumovsko Hana Heinzelová říká, že populace sokola stěhovavého je v Česku na vzestupu. Není prý proto potřeba realizovat takové projekty.

Ochranářům se navíc nelíbí, že uměle odchované dravce lesníci do přírody vypouštějí v blízkosti hnízdění jiných, divokých párů sokolů. Hana Heinzelová upřesnila, že to může přinést řadu rizik, jako například genetické záležitosti. To však Petr Zvolánek odmítá s tím, že jde o čistokrevné sokoly stěhovavé.

I přes některé negativní reakce chce Petr Zvolánek ve vypouštění dravců do přírody příští rok pokračovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.4837259352,"lng":16.1828613281,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.586288446444,"lng":16.333236694336,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/