Pražská zoo má ode dneška dřevěnou rozhlednu

Praha - Pražská zoo dnes otevřela pro návštěvníky novou rozhlednu Obora. Celodřevěná věž je vysoká 18,5 metru a má 85 schodů. Stála čtyři miliony korun, přístupná bude za hezkého počasí a vždy zdarma. Najednou na ní může vystoupat až třicet lidí. Má čtyři vyhlídkové plošiny a návštěvníci mohou vidět nejen areál zoo, ale i pražské panorama. Rozhledna vyrostla na nejvyšším místě zoologické zahrady a na její výstavbu se spotřebovalo 40 kubíků smrkového dřeva.

Zoologická zahrada se při stavbě inspirovala dnes už neexistující rozhlednou, která kdysi stávala na vrchu Smrk v Jizerských horách, což starosta Nového Města pod Smrkem kvitoval. Tamní rozhledna byla vybudována v roce 1892 a stála tam zhruba 60 let. V padesátých letech ji zbourali, protože přes válku přestala být udržována a zchátrala. Dnes na jejím místě stojí nová, ale už kovová rozhledna. V rámci Česka je Obora už druhá zoo rozhledna - primát drží olomoucká zoo, ale i tam se jedná o rozhlednu kovovou.

v Česku je asi 250 až 270 rozhleden. Nová rozhledna je v Praze už šestou - po petřínské, žižkovské věži, Cibulce, veřejnosti už nepřístupné rozhledně v Domě dětí a mládeže v Modřanech a dvou identických rozhlednách na Lahovickém mostě. Vyhlídková věž v zoo je ale vůbec první rozhlednou v metropoli, která je vyrobená ze dřeva.

Video Reportáž Marty Machkové
video

Reportáž Marty Machkové

„My jsme si přáli tuto rozhlednu už dlouho, protože areál pražské zoo skýtá neuvěřitelně krásné výhledy na hlavní město, na koryto řeky Vltavy tady z tohoto místa, což je nejvyšší místo našeho areálu, kterému říkáme Obora. Je krásně vidět na Pražský hrad, na Prahu 8, 7, 6,“ popsal výhled ředitel zoo Petr Fejk. „Povodeň zdržela naše plány. Teď jsme na to už našli sílu, zahrada je opravená, tak si můžeme dovolit takovéto turistické bonbónky,“ dodal.