Spory o privatizaci bytů v Pardubicích

Pardubice - Třetí vlnu privatizace městských bytů v Pardubicích provází nespokojenost nájemníků. Cena za desítky let staré byty, která je dvanáct tisíc korun za metr čtvereční, se jim zdá moc. Poukazují také na stáří bytů a jejich celkovou zanedbanost. Radnice však tvrdí, že privatizace probíhá v souladu se zákonem a podle příslušných odborných odhadů.

Na svém zasedání dala radnice privatizaci zelenou. Zároveň odsouhlasila i příspěvek na opravu těchto bytů. Pokud si tedy nájemník koupí byt, dostane od města příspěvek až do výše deseti procent z kupní ceny. To je ale jediný ústupek zastupitelů. Stále platí, že lidé budou muset zaplatit za metr čtvereční až dvanáct tisíc korun.

Nájemníci jsou ale ochotni zaplatit kolem šesti tisíc. Především staří lidé budou peníze na koupi bytu shánět velmi těžko. Rozhodnutí zastupitelů se jim proto nelíbilo. „Když tam bydlíte čtyřicet let, tak máte ten byt zaplacený,“ argumentuje jedna z nájemnic. „Byty jsou v katastrofálním stavu. Ať je opraví a pak mohou požadovat vyšší cenu,“ přidává se další nájemník. „Vyskytly se také názory, že bychom si měli byty nechat. V současné době je však věc rozběhnutá a nelze to zastavit,“ uvádí zastupitel Pardubic Vítězslav Štěpánek. „Navrhovali jsme při jednání rady dvacetiprocentní snížení ceny bytu, ale náš návrh neprošel,“ říká zastupitel Pardubic za ČSSD Jindřich Tauber.

Video Reportáž Erika Knajfla
video

Reportáž Erika Knajfla

Město plánuje privatizovat celkem devět set bytů. Jestli se to ale podaří, je otázkou. V mnoha z nich bydlí lidé důchodového věku, kteří na hypotéku nedosáhnou. Kolik bytů se skutečně podaří zprivatizovat, bude jasné až za několik měsíců.