O Ještědu stále není jasno

Liberec - Horský hotel a vysílač na Ještědu bude i nadále majetkem Českých radiokomunikací, Liberecký kraj, který o jeho koupi usiloval, nenašel v rozpočtu potřebné peníze. To vadí opozici, památka totiž nutně potřebuje rekonstrukci a hrozí, že bude další roky chátrat. Ještě nedávno se o koupi budovy mluvilo o jako úplně hotové věci, důvodem je její technický stav. Ještěd rekonstrukci potřebuje a ta je také podmínkou pro případný zápis na seznam památek UNESCO. Radiokomunikacím se peníze na rekonstrukci získat nepodařilo, Liberecký kraj proto chtěl vysílač odkoupit a peníze sehnat sám. Toto řešení se však nyní minimálně oddálilo.

Tři roky Liberecký kraj usiloval o horský hotel a vysílač na Ještědu, teď si ale jeho koupi rozmyslel. V současné ekonomické situaci si prý památku nemůže dovolit. „Současný propad daňových příjmů nás nutí tvořit velkou rezervu,“ potvrdil krajský radní pro ekonomiku Zdeněk Bursa (ČSSD). Minulé vedení kraje přitom na koupi Ještědu vyčlenilo rezervu 100 milionů korun, současní radní je však použili na silnice.

Opozice to kritizuje, zastupitel za ODS Radim Zika prohlásil: „Odkoupení té budovy bylo společným cílem všech politických stran, které kandidovaly v krajských podzimních volbách. Byl bych velmi rád, kdyby to sociální demokraté dotáhli do konce.“ Podle Zdeňka Bursy by se však opozice chovala naprosto stejně: „Pokud je předpokládaný propad daňových příjmů řádově ve výši 200 milionů korun, nezbylo by jim nic jiného.“

Liberecký kraj chtěl koupit Ještěd kvůli nutné rekonstrukci objektu. Radiokomunikace s ní nepočítají, o Ještěd mají zájem jako o vysílač. „Ten objekt nemládne, letos mu bude 36 let a ty investice prostě jsou potřeba,“ uvedl provozovatel hotelu na Ještědu Petr Beitl. Mluvčí společnosti České Radiokomunikace Marie Fianová ale zdůraznila: „My jsme tam na nezbytné opravy investovali opravdu desítky milionů korun.“ Podle náměstkyně hejtmana kraje Lidie Vajnerové (SOS) určitě není Ještěd v takovém technickém stavu, aby v blízké době spadl.

Liberecký kraj tvrdí, že jednání o koupi Ještědu pouze přerušil, avšak vzhledem k tomu, že v příštím roce kraj očekává ještě větší propad příjmů než letos, s největší pravděpodobností k rekonstrukci nedojde ani v příštím roce. Přesto by se dále mělo jednat především o ceně, na které se strany zatím neshodly.

Liberecký kraj však i nadále tvrdí, že dlouhodobý zájem o koupi Ještědu trvá.

/*json*/{"map":{"lat":50.732644,"lng":14.984453,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.732644,"lng":14.984453,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Hotel a vysíláč Ještěd
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24