Vozíčkáři putují po českých kopcích

Plzeň - Sezóna letních táborů jede i přes rozmary počasí naplno. Zájemci můžou vybírat z akcí nejrůznějšího typu a zaměření. A je dobře, že se mezi nimi najdou už i tábory pro handicapované. Jeden takový netradiční putovní tábor pro vozíčkáře se pod záštitou občanského sdružení Náruč a Ledovec letos koná už popatnácté. Zároveň je to prověrka lidské soudržnosti a vůle pomáhat. 

Dvacítka lidí na invalidních vozících projede letos bezmála sto kilometrů silnic Středočeského a Plzeňského kraje. Bez početného doprovodu tzv. tlačičů by to ale nešlo. „Tábor pořádá parta mladých lidí, kteří si během roku seženou sponzory a potom si v létě vezmou dovolenou a vyrazí s partou vozíčkářů. Bereme si je z ústavů nebo jsou z rodin,“ popisuje princip tohoto putovního tábora jeho organizátorka Martina Gabrielová. „Jsme rozděleni na dvě skupiny a každá má jinou trasu,“ dodává její kolegyně Marie Pachnerová.   

Vozíčkáři s doprovodem navštíví řadu kulturních památek, koupališť a samozřejmě také pohostinství. Nocleh příliš neřeší, karimatky a spacáky mají s sebou. „Každý den spíme v nějakém kulturáku nebo ve školní tělocvičně, podle toho, kde jsou ochotni nás ubytovat,“ říká další z organizátorů Radek Kunc. „Máme za sebou již třicet kilometrů. Viděli jsme hrad Točník a také hodně přírody,“ uvádí jedna z účastnic putovního tábora.     

Video Reportáž Mirky Vildové
video

Reportáž Mirky Vildové

Hluboký zážitek znamená tábor jak pro vozíčkáře, tak pro jejich doprovod. Tzv. tlačiči totiž zdaleka nepomáhají jen překonávat náročný terén a desítky kilometrů. „Pomáháme jim také s jídlem, s toaletou a podobně,“ naznačuje tlačič Štěpán Strýček. „Tito lidé jsou pro mě největší kamarádi,“ oceňuje úsilí všech lidí kolem tábora další účastnice.     

Tábor vozíčkářů je týdenní. Putování ukončí obě party v sobotu. Jedna skupina ve Šťáhlavicích a druhá v Rožmitále pod Třemšínem.

/*json*/{"map":{"lat":49.597624,"lng":13.86898,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.597624,"lng":13.86898,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/