Rakve z olomoucké katedrály se restaurují

Olomouc - Rekonstrukce Dómu svatého Václava v Olomouci dospěla do unikátní etapy, kterou je oprava a obnova cínových sarkofágů olomouckých biskupů. Rakve s ostatky olomouckých biskupů, staré v některých případech několik set let, restaurátoři začali stěhovat z krypty katedrály. V minulosti s nimi ještě nikdo nehýbal.

Dómský farář Bohumír Vitásek prozradil, že v rakvích jsou uloženy ostatky čtyř biskupů, z nichž nejvýznamnějším byl kardinál Ditrichstein. Vedoucí projektu restaurování katedrály Jindřich Suchánek dodal, že jedna rakev z 19. století se bude restaurovat přímo v kryptě, protože je měděná.

Cínové rakve čeká obnova v restaurátorské dílně. Jejich vyzvednutí z krypty ale není nijak jednoduché. Prostřední ze tří schránek se totiž propadlo dno. Restaurátoři vyrobili vozík, na který chtěli nestabilní rakev položit a pak ji vytáhnout na povrch. To se jim ale nepovedlo a museli nejprve odřezat víko.

Video Reportáž Evy Knajblové
video

Reportáž Evy Knajblové

Restaurátor Ivan Houska sdělil, že dostat rakev ven bez sejmutí víka nelze, protože sarkofág je tak vysoký, že nedovoluje průchodnost kryptou. Rakev tak nakonec z podzemí vyzvedli nadvakrát. Ivan Houska doplnil, že restaurování bude trvat rok a půl. Už zítra dorazí do Olomouce odborníci, kteří provedou exhumaci ostatků a uloží je do náhradních dřevěných rakví, které pak vrátí znovu do krypty.

Obnova schránek je součástí projektu vnitřních oprav a restaurování olomoucké katedrály, na které dómská farnost získala z norských fondů téměř milion euro. Rekonstrukce vnitřní části katedrály bude ukončena v závěru příštího roku.