V Hradci jsou léky přes noc nedostupné

Hradec Králové -  Pacienti v Královéhradeckém kraji nemají v noci možnost vyzvednout si z lékáren svoje léky. V žádné z nich totiž nefunguje noční lékárenská pohotovost. Představitel České lékařské komory označil tento stav za neetický a nepřípustný s tím, že komora vyzve kraj k nápravě. Kraj totiž tvrdí, že není jeho povinností zabezpečovat lékárenskou pohotovostní službu.

Po 22. hodině se už pacient na žádnou z lékáren v Královéhradeckém kraji nedozvoní. Poslední lékárna s nočním provozem v hradeckém středisku záchranné služby ukončila pohotovost 1. července. Chtěla od kraje dotaci, ale nedostala ji. Pacient proto musí na výdej svých léků počkat až do rána. „Většina těch ordinací je vybavena základními léky pro poskytnutí pohotovosti,“ tvrdí královéhradecká radní pro zdravotnictví Jana Třešňáková.

Ani lékárna v hradecké fakultní nemocnici pacienty přes noc neobslouží. Má zavřeno. „Univerzitní nemocnice a fakultní nemocnice musí mít otevřenou lékárnu 24 hodin a to minimálně od té doby, co tam byla přesunuta veškerá pohotovost,“ říká ředitel Záchranné služby Královéhradeckého kraje Ladislav Žabka.  

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Stav, kdy se v kraji zhoršila dostupnost léků přes noc, se nelíbí ani lékařské komoře. „Je neetické a nepřípustné, aby pro občany Královéhradeckého kraje, tedy téměř pro půl milionu lidí a potenciálních pacientů, nebyla mezi 22:00 a 08:00 dostupná lékárenská služba,“ diví se předseda vědecké rady a člen představenstva České lékařské komory Aleš Herman. „Kraj není povinen zabezpečovat lékárenskou pohotovostní službu,“ hájí stanovisko kraje Jana Třešňáková. „Budeme se patrně snažit domluvit s vedením kraje, aby tuto záležitost odstranilo,“ uzavírá Aleš Herman.

Kraj uvažuje o tom, že pohotovost přes noc budou mít od podzimu lékárny v nemocnicích, které řídí, tj. v Jičíně, Trutnově, Rychnově a Náchodě. Pohotovost v hradecké fakultní nemocnici se má podle pokynu ředitele předzásobit léky a v akutních případech je přes noc vydat pacientovi. Vedení fakultní nemocnice slíbilo, že noční pohotovostní lékárnu otevře na své náklady 1. září.