Vrchlabský radní přihrál kšeft spřátelené firmě

Hradec Králové  - K možnému střetu zájmů došlo ve Vrchlabí. Radní a zároveň podnikatel Petr Dědek totiž pomohl jako politik k půlmiliardové zakázce firmě BAK z Trutnova. S ní sám privátně obchoduje, firma pro něj staví skladový areál v Pardubicích. Možný střet zájmů však radní Dědek svým kolegům neoznámil. Zákon o obcích to přitom zastupitelům přikazuje.

V březnu 2009 radní Vrchlabí Petr Dědek podepisuje jako člen výběrové komise protokol. Veřejnou zakázku na stavbu kanalizace za víc než půl miliardy korun v rámci projektu Čisté horní Labe získá podle dokumentu firma BAK z Trutnova ve sdružení s další firmou. Tedy stejná firma, která pro Petra Dědka a jeho společnost D+D Real staví v Pardubicích skladový areál. „Pan Dědek měl oznámit před projednáváním střet zájmů, protože firma, která staví Čisté horní Labe, pracuje i na jeho soukromých aktivitách,“ má ve věci jasno zastupitel kraje a Vrchlabí Rudolf Fiala. „Pan radní Dědek měl v tomto případě na členství ve výběrové komisi rezignovat,“ dodává vrchlabský zastupitel Jiří Novák.   

Vedení radnice podle místostarosty Konvaliny o žádném obchodním spojení radního Dědka s vítězem tendru, firmou BAK, nevědělo. Petr Dědek to zastupitelům, když zakázku schvalovali, nesdělil. „Já v tom nevidím žádný problém. Pokud by to měla být jeho firma, která se účastní výběrového řízení, tak by to samozřejmě střet zájmů byl, ale toto je přece něco jiného,“ říká místostarosta Vrchlabí Jan Konvalina.  

Video Reportáž Vlastimila Weinera
video

Reportáž Vlastimila Weinera

Podle zákona o obcích je zastupitel při jakémkoliv náznaku střetu zájmů povinen tuto skutečnost veřejně oznámit. „Musí požádat své kolegy, aby svým hlasováním projevili souhlas s tím, že se může takového projednávání zúčastnit,“ uvádí advokát Jiří Všetečka.

Firma BAK z Trutnova staví pro společnost D+D Real Petra Dědka v Pardubicích skladový areál za 800 miliónů korun. Bez územního rozhodnutí, bez stavebního povolení. ODS ve Vrchlabí Petra Dědka, svého bývalého člena, vyzvala, aby kvůli porušování zákona opustil zastupitelstvo. Radní Petr Dědek slíbil v této souvislosti, že České televizi poskytne rozhovor. Pak ale zatelefonoval, že se nebude k věci vyjadřovat.

/*json*/{"map":{"lat":50.627522,"lng":15.608719,"zoom":11,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.627522,"lng":15.608719,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/