Borečský vrch v létě chladí, v zimě hřeje

Lovosice - Borečskému vrchu nedaleko Lovosic se také říká "Kouřící hora", ze země tam vycházejí páry. V létě je na vrcholu jen pár stupňů nad nulou a v zimě zase až plus patnáct. Díky tomu je tady život po celý rok, zdejší rostliny i zvířata zimu neznají. V létě místo ve výšce 450 metrů funguje jako lednička, v zimě připomíná saunu. Odborníci z Chráněné krajinné oblasti České Středohoří říkají, že nejlepší je Borečský vrch navštívit v zimě. Čím víc mrzne a čím víc je sněhu, tím jsou páry zřetelnější. Ale i v létě tady je čím se kochat, znalci říkají, že skladba fauny i flory je pastvou pro oči.

Na léto nebo na zimu se vrchu Boreč nehraje. Kdo navštíví místo v létě, zjistí, že je tu docela chladno, při zimních mrazech se tu člověk naopak zahřeje. Ze skalních otvorů, takzvaných ventarol, totiž v létě uniká chladný a v zimě teplý vzduch v podobě páry. A přesto, že České Středohoří je vyhaslé sopečné pohoří, se sopečnou činností to nemá nic společného. „Je to v podstatě geologický úkaz, kdy se přes léto nasává teplý vzduch, ten se kumuluje a ohřívá uvnitř skály a potom těmi komíny uniká v podobě páry,“ prohlásil zoolog Borek Franěk ze Správy CHKO České Středohoří.

V létě místo ve výšce 450 metrů funguje jako lednička, v zimě připomíná saunu. „Tyto mikroexhalace se vyskytují na více místech, například v Národním parku Poddyjí. Vyskytuje se v Lužických horách, v Krkonoších, ale na efekt nebo na podívání je toto místo nejlepší,“ doplnil botanik Roman Hamerský.

Video Reportáž Ladislava Jakuba
video

Reportáž Ladislava Jakuba

Odborníci z Chráněné krajinné oblasti České Středohoří říkají, že nejlepší je Borečský vrch navštívit v zimě. Čím víc mrzne a čím víc je sněhu, tím jsou páry zřetelnější. Rozdíl teplot dělá až desítky stupňů Celsia. V létě je kolem ventarol těsně kolem nuly, v zimě až plus 15, proto zdejší rostliny i zvířata zimu neznají. „Je možné vidět mravence tam, kde vychází pára nahoru,“ dodal Borek Franěk.

Další vzácností je játrovka, rostlina připomínající mech. Její domov je totiž až v jižním Chorvatsku. „Jedná se o druh borečka vzácná. Název vyjadřuje, že roste na Borči a ještě k tomu je vzácná,“ vysvětlil Roman Hamerský a Borek Franěk poukázal: „Na sutích a rozpadlých kamenech jsou například mlok skvrnitý, silně ohrožený, který tam i zimuje.“

I teď v létě je ale v oblasti Borečského vrchu čím se kochat. Odborníci říkají, že je to pastva pro oči. Vykvétá tu fialový černýš, žlutě kvetoucí rozchodník, bílá bělozářka liliovitá. „Hvozdík pyšný, který kvete koncem července a v jarní sezoně na skalách krásně modrofialově kvetoucí kosatec bezlistý,“ pokračuje botanik Hamerský. Podle zoologa Fraňka je lokalita z hlediska obratlovců zajímavá hlavně hnízděním výra velkého, což je naše největší sova, a puštíka obecného. Zalétá sem také čáp černý a zdržují se tu i zvířata, kterým hrozí vyhynutí. „Je tu silně ohrožená ještěrka obecná a zmije obecná, která je ohrožená kriticky,“ uzavřel Borek Franěk.

Borečský, dříve Holý, vrch najdete zhruba 5 kilometrů západně od Lovosic, od roku 1951 je národní přírodní památkou.

Borečskému vrchu nedaleko Lovosic se také říká “Kouřící hora“, ze země tam vycházejí páry.
Borečskému vrchu nedaleko Lovosic se také říká “Kouřící hora“, ze země tam vycházejí páry.