Nejkrásnější fuchsie kvetou v Liberci

Liberec - Již po šestnácté se otevřela veřejnosti největší sbírka fuchsií v Česku. V současné době je v Liberci k vidění zhruba tisíc tři sta kultivarů. Kromě nich mohou návštěvníci také spatřit i ojedinělé druhy muškátů, kterých výstava nabízí skoro tři sta. Na své si přijdou nejen znalci ale i obdivovatelé této krásné, barevně i druhově rozmanité květiny.

Růžová, červená, bílá, nebo fialová - všechny barvy v nejrůznějších odstínech a kombinacích jsou k vidění v těchto dnech v Liberci na výstavě fuchsií. Pestrost fuchsií láká každoročně tisíce návštěvníků. Vloni touto dobou byly téměř všechny fuchsie už dávno rozkvetlé. Letos se pyšní květy asi tři čtvrtiny rostlin. Může za to poměrně chladné a deštivé počasí. „To se nedá ovlivnit, závisí to hlavně na počasí. To počasí je od jara pro fuchsie dost nepříznivé,“ uvádí pěstitel fuchsií Jiří Pevný.

Mezi fuchsiemi, které zatím nevykvetly, jsou i nově vyšlechtěné rostliny, které budou letos k vidění jen ve sbírce pana Pevného. Jmenují se Liberec, Jizerské ticho a Jára Cimrman. „Je to otázka týdne, deseti dnů, kdy začnou fuchsie kvést a bude možné se na ně podívat,“ slibuje Jiří Pevný.

Video Reportáž Lucie Pokorné
video

Reportáž Lucie Pokorné

Největší sbírku fuchsií v Česku buduje pan Pevný se svou ženou už devatenáct let. V posledních letech se zaměřují i na netradiční druhy muškátů. „Jsou lidé, kteří se pozastavují nad tím, že to je vůbec muškát. Někdo si myslí, že je to zakrslý javor. Ale ty květy skutečně nejsou typické pro skutečný muškát,“ zdůrazňuje pěstitelka fuchsií Ivana Pevná.

Fuchsie a muškáty budou k vidění do konce srpna. Výstava je přístupná každý den kromě středy.